1 – 7 Aralık Soruları ve Cevapları

9 – 15 Ekim 2014 Soruları ve Cevapları

Soru: Kızım 5 yaşında ve çok fazla inatçı. Nasıl üstesinden gelebilirim?

Cevap: İnatlaşma çocuklara has bir özelliktir. Bu nedenle sürekli bunu tekrarlarlar. Kısmen yaşıyla ilgili ama eğer yanlış davranış sergilerseniz bu kalıcı bir soruna dönebilir. Bu nedenle gerektiği ölçüde inatlaşın ve siz galip gelin. Ama bunu karşılıklı bir kişilik savaşına da çevirmeyin. İlişkinizi iyi irdeleyin ve ona göre davranışlarınızı şekillendirin.

Soru: Çocuklarım büyüdükçe aksi ve inatçı oluyorlar. İlgileniyorum onlarla ve ağlayınca dikkatlerini dağıtıyorum fakat hiç değişmiyorlar. Ne yapacağımı bilmiyorum. İşin içinden çıkamıyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Kızlarımın biri 2 diğer 4 yaşında ve her şeyi ağlayarak yaptırıyorlar.

Cevap: Bazen tekniklerin yöntemlerin bittiği yerde karakter başlar. Yani çocuğunuzun kişiliği. Çünkü DNA dediğimiz yapı taşlarımız daha biz doğarken şifrelerimizle dünyaya geliyoruz. Mutlu, üzgün, akıllı, sosyal ya da aktif. Bunların hepsi bu kodlarda saklı. Haliyle müdahale edemediğimiz bu durumu en az sıkıntıyla atlatmaya çalışmak lazım. Aslında olması gereken hep dediğimiz gibi; net olun, kararlı olun ve gereksiz -mız -mız ağlamalarını kesinlikle görmemezlikten gelin. Sadece reçete bu. Eğer halen çözemezseniz, mutlaka destek alın.

Soru: 27 aylık bir kızım var bu aralar çok huysuz. Bütün dişleri tamamlandı ama en arkada sanki bir dişi daha çıkıyor gibi olabilir mi acaba? Bu arada da ateşleniyor zaten ve ”Boğazlarım acıyor” diyor. Bir de çok huysuz. Her şeyi ağlayarak yaptırmaya çalışıyor. Bu huyundan nasıl vazgeçirebilirim?

Cevap: Genelde diş çıkarma sırasında çocukların %90’nı huysuzlaşır, agresif olur. Normaldir. Belki ağrı kesici ilaç ya da jellerle biraz önüne geçebilirsiniz. Ancak ağlayarak yaptırma isteği gördüğünüz gibi tüm annelerin sıkıntısı. Aslında çocuklar kendilerini sizin benim gibi ifadelerle anlatamadığı için ağlar. Yani ağlamakta aslında bir iletişim yoludur onun için. Bu nedenle her ağlamayı üzüntü olarak algılamayın. Genelde önerim; gereksiz ağlamalarında net ve kararlı olun. Sadece siz değil, evdeki tüm ebeveynler olarak. Ortak dil geliştirin ve onu kullanın. Aslında bunu yapabilseniz zaten sorun kalmaz.

* Pozitif Anneler’imizin bizlere web sitemiz üzerinden ulaştırdığı soruları Pozitif Gelişim Özel Eğitim Merkezi uzmanları yanıtlamaktadır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.