1 – 8 Ekim 2014 Soruları ve Cevapları

Soru: Benim sorum okul öncesi eğitimle ilgili 2006 doğumlu kızım 2009 yılından bu yana kreşe gidiyor (yarım gün) bu sene anasınıfına başladı tam gün gidiyor uykuya düşkün olduğu için yarım gün olsun istiyorum yeterli olur mu?

Cevap: Sorun olmaz. Sizin çocuğunuzun genel yapısı ve karakterinden yola çıkarak eğer bunun daha etkili olacağını düşünüyorsanız yarım gün yollayın. Ancak önümüzdeki yıl mutlaka tam gün gönderin.

Soru: Oğlum ikinci sınıfa geçti, ders çalışmaktan hiç hoşlanmıyor. Okuması ve yazması da vasat ne yapabilirim?

Cevap: İkinci sınıfa giden çocuğunuzun okumaya karşı isteksiz olmasının bir çok nedeni olabilir. Öğrenme güçlüğü yaşaması ya da dersin ona cazip gelmemesi. Mutlaka ders saatlerini keyifli hale getirmeye çalışın. Onun isteklerinden yola çıkarak ders ortamını hazırlayın. Müzikle ders çalışmak, belkide ders sırasında kurabiyelerinden aldığı ufak ısırıklarla keyiflendirin. Zorlama ve sürekli uyarının onu sıkacağını ve derstten soğutacağını unutmayın.

Soru: Kızım 4 yaşında ve fazlası ile inatçı. Nasıl üstesinden gelebilirim?

Cevap: İnatlaşma çocuklara has bir özellik. Bu nedenle sürekli bunu tekrarlarlar. Kısmen yaşıyla ilgili ama eğer yanlış davranış sergilerseniz bu kalıcı bir soruna dönebilir. Bu nedenle gerektiği ölçüde inatlaşın ve siz galip gelin. Ama bunu karşılıklı bir kişilik savaşına da çevirmeyin. İlişkinizi iyi irdeleyin ve ona göre davranışlarınızı şekillendirin.

Soru: 6 yaşında oğlum eşyalarına karşı bir sahiplik duygusu hissetmiyor. Eşyalarını genelde okulda bırakıyor. Ne yapabilirim?

Cevap: Eşyalarına sahip çıkmaması aitlik duygusunun zayıflığını gösteriyor. Yani benim kavramı zayıf olabilir. Olabildiğince alacağı eşyalarda kıyafetlerde vb. seçimlerde onun isteklerini dinleyin. Benim cümlesini kullanmasını sağlayın. Ufak bir olasık ama eğer sık sık eşya kaybediyorsa dikkat dağınıklığı olabilir. Araştırın.

* Pozitif Anneler’imizin bizlere web sitemiz üzerinden ulaştırdığı soruları Pozitif Gelişim Özel Eğitim Merkezi uzmanları yanıtlamaktadır. 

 

 

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.