10 – 16 Kasım Soruları ve Cevapları

Soru: Oğlum yakında 3 yaşını dolduracak. Benden korkmasına rağmen hatalarını tekrarlayıp duruyor. Kesinlikle hiçbir şeyini paylaşmıyor. Birinci sınıfa giden bir ablası var ve üzülmesin diye isteklerini yerine getiriyor. Ne yapapilirim bu konuda? Beni de yıpratıyor bu durum. Teşekkürler..

Cevap: 3 yaş ben merkezciliğin dorukta yaşandığı bir dönemdir. Özellikle ben bilirim, ben yaparımlar en çok tekrarlanan cümlelerdir. Bu yaş grubuyla ne kadar inatlaşırsanız o kadar geri ve olumsuz tepki alırsınız. Bu nedenle size net tavsiyem inatlaşmamanız üzerine olacaktır. Dikkatini farklı bir yöne çekerek o olayı unutturmaya çalışın.

Soru: Benim oğlum dört buçuk yaşına basmak üzere ama hala kandi başına yemek yemeyi bilmiyor. Kaç kez onu kendi haline bırakıp, yemek yemesini denedim ama yemekleri sadece ortalığa dağıtıp, sofrada öylece bekliyor. Çok aç bırakıp yine kendi yesin diye önüne koyuyorum ve ordan uzaklaşıyorum ya da dikkatim onda değilmiş gibi davranıyorum ama kesinlikle yemiyor. Ne yapmam gerekli? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekürler..

Cevap: Yemek konusu tüm annelerin ızdırabı. Yani yalnız değilsiniz. Yemek tabağınızda yaş kadar kaşık yemek koyun. Yani 4 kaşığı geçmemeli. Fazlası hem çocuğu bıktırır hem de gözünde büyütür. Bu nedenle olabildiğince büyük bir tabağa az yemek koyun. Ye ye diye ısrar etmeyin. Döksün, kirletsin. Ama kaşığı çatalı tutmakta zorluk yaşıyorsa kalın, tutamağı sert kaşık ya da çatallar kullanın. Eğer halen zorlanıyorsa uzman desteği almanızı öneririm.

Soru: Oğlum 2.sınıfa geçti ama hiç ders yapmak istemiyor. Okuması ve yazması çok vasat. Ders yapmayı nasıl sevdirebilirim?

Cevap: 2. sınıfa giden çocuğunuzun okumaya karşı isteksiz olmasının birçok nedeni olabilir. Öğrenme güçlüğü yaşaması ya da dersin ona cazip gelmemesi gibi. Mutlaka ders saatlerini keyifli hale getirmeye çalışın. Onun isteklerinden yola çıkarak ders ortamını hazırlayın. Müzikle ders çalışmayı denetin ya da ders sırasında kurabiyelerinden aldığı ufak ısırıklarla onu keyiflendirin. Zorlama ve sürekli uyarı onu sıkar ve dersten soğutur.

Soru: 4,5 yaşındaki kızım, yeni doğan kardeşinden sonra; hırçın, agresif ve her şeye hayır diyen bir çocuk oldu. Ne yapmalıyım?

Cevap: 4,5 yaşınızdaki kızınız yeni gelen bebekten dolayı pabucu dama atıldığını düşünüyor galiba. Çünkü yeni bebek diğer çocuklar üzerinde maalesef bu etkiyi yaratıyor. Ona sürekli abla oldun demeyin. Çok az da olsa bebeğinizin küçük sorumluluklarını ona verin. Mutlaka onu kıskanıyorum demesini sağlayın ki; bu bir deşarj yoludur. Farklı alanlara dikkatini çekin.

* Pozitif Anneler’imizin bizlere web sitemiz üzerinden ulaştırdığı soruları Pozitif Gelişim Özel Eğitim Merkezi uzmanları yanıtlamaktadır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.