10 Maddeyle Finlandiya Eğitim Sistemi

Finlandiya, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip. Eğitim sistemlerinde öne çıkan özelliklerini sıralayacak olursak; özel okulun olmaması, öğrencilerin günde 4 saat ders yapıyor olması, oyunlar oynayarak öğrenim görmeleri, sınav sisteminin olmaması, ileri sınıflarda ise bazı sınavlar olsa da sonuçların öğrencilere açıklanmamasını söyleyebiliriz.

Peki Finlandiya eğitim sistemini özellikle ülkemiz ve diğer ülkelerden ayıran özellikler nelerdir? Sizin için araştırdık;

1

1- Öğrenciler koridorlarda çorapla dolaşıyor. Gelir gelmez montları ve ayakkabılarını çıkarıyorlar. Hem dışarıdan kar, çamur taşımıyorlar, hem de kendilerini evlerinde hissediyorlar.

2

2- Çocuklar yaşlarına bakılmaksızın her mevsim en az bir saatlerini açık alanda geçiriyorlar. Mutlaka enerjilerini dışarıda harcıyorlar. İlkokul ve sonrasında 45 dakikalık dersler ile 15 dakikalık teneffüslere ek olarak 45 dakikalık teneffüsler var. Bu 45 dakikalık arada öğrenciler giyinip dışarı çıkıp spor yapıyorlar.

3

3- Her çocuk evine en yakın okula gittiği için mesafeler çok uzak değil ve servis yok. Çünkü hava erken kararsa da sokaklar olabildiğince güvenli. Böylece okulda daha fazla kalıp çalışması gerekirse ulaşım sorunu da yaşanmıyor. Hem de erken yaşta sorumluluk almaya başlıyorlar.

4

4- Finlandiya eğitim sistemine büyük başarı kazandıran unsurlardan biri özel eğitime ihtiyaç duyan fiziksel- zihinsel engelli öğrencilerin ve öğrenme güçlüğü çekenlerin de diğer çocuklarla aynı okulda okuması. Böylece özürlü çocukları sosyal hayata dahil ediyorlar ve tek bir çocuk bile kaybedilmiyor.

5

5- Eğitimde sadece özgürlük öne çıkıyor. Bazı çocuklar daha rahat oturmaları için pilates topunu seçiyorlar, dersin akışını bozmamak kaydıyla sınıf içinde diledikleri gibi dolaşabiliyorlar.

6

6- Tüm eğitim hizmeti gibi öğlen yemekleri de devlet tarafından karşılanıyor. Öğlenleri öğrenci ve öğretmenler aynı yemekhanede yiyorlar. Öğrencilere bu yemeğin, vergiler ile karşılandığı ve israf etmemesi bilinci aşılanıyor. Yemekte her çocuk ne kadar yiyeceğine kendi karar veriyor. Okullarda kantin bulunmuyor, koridorlarda su içebilecekleri sebiller mevcut.

7

7- Lavabo neredeyse her sınıfta var ama ocak ve bulaşık makinesi yaygın olmamakla birlikte kullanılabiliyor. Böylece hem kurabiye pişirebilip, bulaşık yıkayıp sorumluluk almayı öğreniyorlar hem de ev ekonomisi hakkında bir fikir sahibi olabiliyorlar.

8

8- El becerileri ve gündelik pratik bilgiler çok önemseniyor. Önceden kız öğrenciler ev ekonomisi, erkek öğrenciler ise marangoz atölyesinde çalışırken bu ayrımı ortadan kaldırmışlar ve kızların çok iyi marangoz olduğu anlaşılmış. Erkekler de kurabiye pişiriyor. Üstelik atölyelerde testereler, bıçaklar, tornavida gibi keskin uçlu tamir aletleri ortada geziyor, fakat yine de titizce kullanılıyor ve kazaya yol açmıyor.

9

9- Okulu sınırlayan bir bahçe duvarları yok, öğrenciler kendi sorumluluklarını alacak şekilde yetiştirilebiliyorlar. Dersleri bitince bisikletlerine binip gidiyorlar, duvar ile öğrenciye sınır çizilmiyor.

10

10- Pek çok ülkede olduğu gibi Finlandiya’da da ailelerinden izin almadan çocukların fotoğrafını çekemezsiniz.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.