16 – 24 Ekim 2014 Soruları ve Cevapları

Soru: Benim 2 yaşında bir kızım var. Kızım zaman zaman yere oturup ”Anne düştüm” diyor ve illa benim kaldırmamı istiyor (baba ya da başkası değil). Bunu yerli yersiz hep yapıyor. Alışkanlık haline geldi. Kaldırmaya gitmediğim zaman kıyametler kopuyor. Ben de pek inatlaşmak istemiyorum. Bu konudaki tavsiyeniz nedir? Neden yapıyor böyle acaba?

Cevap: Genelde gördüğümüz bir tepkidir. Daha çok dikkat çekme odaklı yapılan ancak zaman içinde çocuk tarafından bir ritüele dönen hatta birazda oyunlaştırdığı bir durumdur. Dikkatini farklı bir şeye çekerek kalkmasını sağlayın. Bunun yerini alacak farklı bir oyun geliştirin. Aşırı inatlaşmalarda çok fazla polemiğe girmeyin. Çünkü bu dönem rekabet içerisinde olduğu çevreye baş kaldırdığı bir dönemdir. Olabildiğince sakinleştirerek ve farklı davranışlarını ödüllendirerek dikkatini diğer tarafa çekmeye çalışın.

Soru: 27 aylık bir kızım var bu aralar çok huysuz. Bütün dişleri tamamlandı ama en arkada sanki bir dişi daha çıkıyor gibi olabilir mi acaba? Bu arada da ateşleniyor zaten ve ”Boğazlarım acıyor” diyor. Bir de çok huysuz. Her şeyi ağlayarak yaptırmaya çalışıyor. Bu huyundan nasıl vazgeçirebilirim? Şimdiden çok teşekkür ederim..

Cevap: Genelde diş çıkarma sırasında çocukların %90’nı huysuzlaşır, agresif olur. Normaldir. Belki ağrı kesici ilaç ya da jellerle biraz önüne geçebilirsiniz. Ancak ağlayarak yaptırma isteği gördüğünüz gibi tüm annelerin sıkıntısı. Aslında çocuklar kendilerini sizin benim gibi ifadelerle anlatamadığı için ağlar. Yani ağlamakta aslında bir iletişim yoludur onun için. Bu nedenle her ağlamayı üzüntü olarak algılamayın. Genelde önerim; gereksiz ağlamalarında net ve kararlı olun. Sadece siz değil, evdeki tüm ebeveynler olarak. Ortak dil geliştirin ve onu kullanın. Aslında bunu yapabilseniz zaten sorun kalmaz.

Soru: 12 ve 7 yaşında oğlum var ve ikisi de hala gece altını ıslatıyor. Tahlillerini yaptırdım bir şey çıkmadı. Ne yapabilirim? Sıvı içirtmiyorum, geceleri kaldırsam da yine yapıyorlar. İkinci bir sorum; 1,5 yaşında bir kızım var. Emzirmeyi ne zaman bırakmalıyım ve nasıl bırakabilirim? Bana çok düşkün bir çocuk. Sorularımı cevaplarsanız çok teşekkür ederim..

Cevap: Öncelikli oğullarınızda bir genetik yatkınlık olduğunu düşünüyorum. İkisinde de olması bu ihtimali kuvvetlendiriyor. Sizin ya da babanın geçmişinde, yakın akraba çevresinde bu tarz şikayetler var ise bundan kaynaklı sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Değişmekle beraber 12-14 yaş aralığı bırakabilirler ya da daha ileriki yaşlara gidebilir. Bu yine diğer kişilerde hangi yaşta bittiğine bağlı. Kızınız için benim önerim maksimum 2 yaşı dolunca sütü kesmeniz. Çünkü anne sütünde ilk yıl önemlidir. 2. yıl birinci yıl kadar etkili değildir. 2 yaşını geçen durumlarda bağımlılık sürecine girdiği için sıkıntı yaratır. Yavaş yavaş emme sıklığını azaltarak zaman içinde kesme yoluna gidin. Birden bire kesmeyin. Tuvalet eğitimi ya da hayatında önemli bir başka olayla çakıştırmayın. Unutmayın bağımlı çocuk yoktur, bağımlı ebeveyn vardır.

* Pozitif Anneler’imizin bizlere web sitemiz üzerinden ulaştırdığı soruları Pozitif Gelişim Özel Eğitim Merkezi uzmanları yanıtlamaktadır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.