17 – 23 Kasım Soruları ve Cevapları

Soru: Benim oğlum bu yıl 1.sınıfa başladı. Geçen yıl okul öncesi eğitim aldı ama geçen yıl ve bu iki gün okula gitmekte hiç istekli degil. Okulu sevdirmek için neler yapabilirim?

Cevap: İsteksizliğinin altındaki nedene bakmanızı öneririm. Okulu sevdirmek kısa vade değil, uzun süreçli bir sorundur. Okulda olmak istememesi; özgüven sorunu, sizin sürekli eleştirileriniz, kıyaslama, dikkat dağınıklığı ya da öğrenme güçlüğü tarzı bir sorunun habercisi olabilir. Eğer mümkünse bir test yaptırın. Sorun daha net anlaşılacaktır.

Soru: İkiz bebeklerim var. 2 yaşındalar ve biri kız biri erkek. Oğlumuz doğduğundan beri çok huysuzdu, hala da öyle istediği bişey olmadığı zaman kıyamet kopuyor. Sakinleştirmeye çalışmazsam eğer yere yatıp yarım saaat ağlıyor ve ben ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. Ne yapsam olmuyor. Anca kızıp bağarırsam susuyor. Nasıl davranmalıyım?

Cevap: İkizlerin genel yapısında maalesef böyle bir zıtlık görülür. Biri sakinken diğeri agresif ve huysuz olabiliyor. Ama hepsi için genellenemez tabii ki bu söylemimiz. Ağladığı zaman görmemezlikten gelin. Çok zor ama susana kadar kucağınıza almayın. Ancak sadece bu gereksiz şımarık ağlamalar için. Eğer haklı bir nedenden ağlıyorsa mutlaka istediğini yapın. Bu ikisi arasındaki ayrımı iyi yaparsanız sorunu çözersiniz.

Soru: Benim kızım 2. sınıfa geçti ama okumakta hala zorluk çekiyoruz. Okuması seri olmadığı için okumakta sıkıcı geliyor. Bağırarakta ancak 1 sayfa zor okutuyom günde. Dikkat dağınıklığı var biraz da. Okulda rehber öğretmen bazı testler yaptı fakat o da özgüven eksikliği olduğunu söyledi. Bana öneriler sunabilir misiniz?

Cevap: Her şeyden önce eğer zekada sorun yok ise ki rehber öğretmeniniz buna yakın bir değerlendirme yapmış, o zaman algı sorunu olabilir. Özel öğrenme güçlüğü sorunu dediğimiz bu problemde çocuk şekilleri, harfleri algılamakta zorlanır, karıştırır, birleştiremez. Mutlaka özel eğitim almalı. Birebir destekle bu alanı geliştirilmeli. Bu eğitimde okulda ve sizin yaptıklarınızdan çok farklı uygulamalar içerir. Mutlaka destek alın. 3. sınıftan sonra her şey çok geç olabilir.

* Pozitif Anneler’imizin bizlere web sitemiz üzerinden ulaştırdığı soruları Pozitif Gelişim Özel Eğitim Merkezi uzmanları yanıtlamaktadır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.