24 – 30 Kasım Soruları ve Cevapları

Soru: Benim 3,5 yaşında bir kızım var. Çok ağlıyor. Her istediğini yapmak ve yaptırmak istiyor. ”Yapma” diyince de inatlaşıyor. Ne yapmalıyım?

Cevap: Her istediklerini yapmanız zaten kilit cümle. Demek ki istediğine ulaşıyor. Çocuklar için esas olan sonuca varmaktır, yol önemli değildir. Kesinlikle net olunmalı, sınırlarınızı kesin çizgilerle çizmelisiniz. Buradaki ifadelerimizden katı eğitimden yana olduğumuzu sakın sanmayın. Kararlı olun derken evde belirlenmiş 3 – 4 kural için taviz vermeyin. Diğer konularda isteklerini makul şekilde karşılayın. Bir önemli detay da ağlama yerine konuşarak istediğini ifade etmesine yönlendirin.

Soru: Benim ikizlerim var. 2.5 yaşında kız olan bir aydır çok ağlıyor. Devamlı her şeye ağlıyor ve aklınıza gelebilecek her şeye erkek kardeşine yapmak istemediği şeyleri yaptırmaya çalışıyor. O da yapmayınca ağlıyor ve evde ayağa kalkan biri oluyorsa ağlıyor, oturuyoruz ağlıyor, kalkın ben oturucağım diyor. Yani anladığım kadarıyla çok sinirli. İnat ve ağlayarak yaptırmaya çalışıyor isteklerini. Hep güzel yaklaşıyorum ama dinlemiyor anlamıyor. Bazen çok saçmalayıp ağladıgında beni anlamıyor. Kızıyorum biraz sesimi yükselttiğimde susuyor. Yani güzel anlatınca değil kızınca anlıyor. Ben nasıl davranmam gerektiğimi anlayamıyorum. Lütfen yardımcı olun.

Cevap: Kızınız bize mutsuz gibi geldi. Nedenini sorgulamak lazım. Her şeyi ağlayarak anlatması, nedenli nedensiz ağlaması bir sıkıntısı olduğunu gösteriyor. Diş, gaz, karın ağrısı vb. bir sorun olup olmadığını kontrol ettirin. Eğer yok ise daha net davranmalı ve onun karşısında tereddüte düşen davranışlar sergilememelisiniz. Büyük ihtimalle sizin tereddütünüz de onu huzursuz ediyor olabilir. Net olun. Hayırlarınız ya da evetleriniz kesin ve istikrarlı olsun. Eğer halan sorun devam ederse bir yardım almanızda fayda var.

Soru: Ben annemle sorunlu bir çocukluk ve genç kızlık dönemi geçirdim. Babamın ailesiyle ve babamla olan sorunlarından dolayı bize çok şiddet uygulardı. Anne sevgisinden ve şefkatinden mahrum büyüdüm. Çeşitli yıkıcı hakaretlere maruz kalarak büyüdük. Şu anda 3 yaşında bir kızım var ve kızıma canımı adadım. Kızım benim her şeyim. Hamileliğimde de Down Sendromlu olabilir ve hamileliği sonlandırabiliriz dendi. Kızımın tırnak yeme ve vurma huyu var. 2 yaş sendromuda var. Sofrayı dağıtmayı çok seviyor. Eline ne geçerse fırlatıp atıyor. Oyuncaklarla kesinlikle alakası yok. Babasıyla dayanamıyoruz alıyoruz kırıp atıyor. Bana kaynak olarak kullanabileceğim bir kitap önerir misiniz? Kızımı en iyi şekilde yetiştirmek istiyorum. Buna sorularıma cevap vererek ve bana çocuk disiplini ve psikolojisi hakkında kitap önererek yardımcı olur musunuz? Çok hareketli ve hiperaktif mi? Tırnak yeme ve vurma huyundan nasıl vazgeçirebilirim? Psikoloğa mı götürmelimiyim?

Cevap: Çocukluğunuzda yaşadıklarınız gerçekten üzücü ve kesinlikle kınanacak bir durum. Bundan dolayı kızınıza karşı ciddi anlamda otorite kuramıyor olabilirsiniz. Belki de kurayım derken dozunu kaçırıyor sonra da kendi kendinizi yiyorsunuzdur. Ancak çocuklarda pozitif yaklaşım çocuk için önemli. Kitap okumak da önemli ancak kitaplar reçete değildir. Reçete kişiye özgüdür. Bu nedenle bir uzmandan destek alarak hareket ederseniz daha faydalı olur diye düşünüyoruz.

* Pozitif Anneler’imizin bizlere web sitemiz üzerinden ulaştırdığı soruları Pozitif Gelişim Özel Eğitim Merkezi uzmanları yanıtlamaktadır.