25 Ekim – 2 Kasım Soruları ve Cevapları

Soru: Benim 2007 doğumlu bir kızım var. Bugün ana sınıfına başladı. Yani 2 sene ana sınıfına gidecek. Sizce faydasını görebilir miyim? Çok utangaç dışarıya karşı.

Cevap: Kesinlikle faydasını görürsünüz. Öğretmeninizi dinleyin. Önerilerini uygulayın. Çocuğunuzu daha fazla sosyal ortama sokun.

Soru: Benim 4 yaşında bir oğlum var. Her şeyi kendi yapmak istiyor. Yapamıyacağı şeylerde bile… İzin alamazsa hemen hırçınlık başlıyor ve seni sevmiyorum diye devamı gelen cümleler. Sizce nasıl yaklaşmalıyım? Şimdiden çok teşekkürler…

Cevap: Demek ki çocuğunuz sizin zayıf yönünüzü çözmüş. ”Seni sevmiyorum” kelimesi demek ki ciddi anlamda sizde vurucu etki yapıyor. Bu cümlelerini çok dikkate almayın. Yapabileceği şeyleri de yapmasına fırsat verin. Gereksiz inatlarında taviz vermeyin.

Soru: Benim kızım 4 yasında. Bana cok düskün. Bensiz hiçbir şey yapmıyor. Sürekli beni yanında istiyor. Geceleri uyurken de sürekli kulagımı tutarak uyuyor. Bugünlerde de benim ona sçylediklerimin aynısını o da bana söylüyor. Kızıyorum böyle yapma diye fakat bu kez de ağlıyor. Bazen nasıl davranacağımı bilmiyorum. Bugünlerde de ağzında yaralar çıktı. Gece sürekli ağlıyor. Doktora götürdüm ve vitamin verdiler. Ama kızım bu yaralar yüzünden geceler sürekli ağrıdan inliyor. Ne yapmam gerekiyor.

Cevap: Bence ebeveynlik becerileriniz gözden geçirilmelidir. Galiba çocuğunuza çok fazla yardım ediyorsunuz, ya da onun yapmasına fırsat vermeden her şeyini siz yapıyor ve sürekli bak şöyle olursa böyle olur gibi yönlendirmeler yapıyorsunuz. Kaygılı bir yapıya doğru gidiyor olabilir kızınız. Genelde kaygı bulaşıcıdır. Sizi değerlendirmek lazım.

* Pozitif Anneler’imizin bizlere web sitemiz üzerinden ulaştırdığı soruları Pozitif Gelişim Özel Eğitim Merkezi uzmanları yanıtlamaktadır.