3 – 9 Kasım Soruları ve Cevapları

9 – 15 Ekim 2014 Soruları ve Cevapları

Soru: Benim kızım 4 yaşında ve hala tuvaletini söylemiyor. Akşamları yatarken kesinlikle altını ıslatmıyor. Fakat gün içinde sorulduğunda yok diyor ama bir de bakıyoruz ki altını ıslatmış. Artık kötü davranmıyorum ama ilk zamanlar çok kızmıştım. Bunun bir etkisi var mıdır?

Cevap: Kızınızın 4 yaşında olması ve halen tuvaletini söylememesi maalesef bir sorun olduğunun işareti. Her şeyden öte mutlaka bir çocuk doktorundan genel bir check-up yaptırıp idrar yolu enfeksiyonu, kasların istemsiz kasılmasıyla ilgili bir problem olup olmadığını öğrenmeniz lazım. Ayrıca genetik nedenli de olabilir. Sizin yada babanın ailesinde bu tarz sorun varsa bu da genetik olabileceğini gösterir. Eğer bunlardan hiçbiri değilse psikolojik olabilir. Bir uzmandan görüş almanızda fayda var.

Soru: Benim oğlum 4 yaşında ve aşırı derece siddet oyunları, silah ve bilgisayar oyunlarına düşkün. Ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olun..

Cevap: Her şeyden önce ona model olabilecek her şeyi ortadan kaldırın. Oyuncaklar, diziler, çizgi filmler vs.. Ayrıca siz de davranışlarınızla doğru model olmaya çalışın. Onun yanında argo konuşma, şiddet içerikli konuşma ve davranışlardan kaçının. Elbetteki hepsini kısıtlamanız çok zor. Çünkü maalesef bunlar hayatımızın içindeki şeyler ama olabilecek minimum seviyeye çekmeye çalışın. Siz tüm gerekli olanları yaptığınıza rağmen düzelme yok ise hiperaktivitenin karşıt olma, karşıt gelme sorununa yönelik farklı bir rahatsızlık yaşıyor olabilir. Ancak bu konuda bir çocuk psikiyatrından görüş almanız gerekecektir.

Soru: 2 çocuğum var. Büyük olanı 8 yaşında ve arada bizimle beraber yatmak istiyor. Eşim kıyamadığı için kabul ediyor. Sizce bu doğru bir davranış mı? Küçük kızım 3 yaşında ve bu yıl ablamız ona tahammül edemiyor. Halbuki çok istemişti kardeşi olmasını. Arada kalmış gibi hissediyorum ve çok geriliyorum. Bu davranışıma da yansıyor. İstemediğim halde çok bağırıyorum. Sizce nasıl davranmalıyım?

Cevap: Arada bir aranızda yatmasında bir olumsuzluk yok. Ancak bu durumu alışkanlığa çevirmiş ise ileriye yönelik farklı sorunları arkasından getirecektir. Özgüven sorunu, uyku bozuklukları, kaygı ve anksiyete sorunları ilk akla gelenler. Bu nedenle 15 günde 1 olacak arada yatmalar sorun olmaz ama her akşam olanlar yanlıştır ve acil çocuğun bu alışkanlığından vazgeçmesi sağlanmalıdır. Kardeş kıskançlığı en sık karşılaşılan sorundur. Kıskançlık doğal bir duygudur. Yadırganamaz, eleştirilemez ve yok edilemez bir olgudur. Bu nedenle bu durumun tamamen biteceğini sanmayın. esas olan birinin diğerine zarar verip vermediğidir. Eğer bu varsa sorun teşkil eder. Diğer durumlarda adaletli olmaya, sorunlarını kendi aralarında çözmeye ve yapıcı davranışlarınızla onlara model olmaya çalışın.

Soru: Benim 2 yaşında bir oğlum var. Aktif bir çocuk olmasına karşın ismini defalarca söyledikten sonra tepki veriyor ve kimseyi yanında istemiyor. Kalabalık ortama girince ağlıyor. Bu sebepten eve misafir geldiği zaman çok kasılıyorum çünkü çocuğum odaya girmiyor. Ne yapabiliriz?

Cevap: Göz kontağı var mı? kelimeler söylüyor mu? İsteklerini anlatıyor mu? Takıntı diyebileceğimiz sürekli yaptığı davranışlar var mı? Yüksek ses ve gürültüden korkuyor mu? Yemek sorunları var mı? Bu sorulardan en az 3 tanesini olumsuz şekilde cevaplıyorsanız, acil bir çocuk psikiyatrından destek alın.

* Pozitif Anneler’imizin bizlere web sitemiz üzerinden ulaştırdığı soruları Pozitif Gelişim Özel Eğitim Merkezi uzmanları yanıtlamaktadır.