3 Saat Güneş Işığı

Güneşin zararlı ışınlarından uzak durmak gerekebilse de, güneşin kemikler üzerindeki faydalarını asla unutmamak gerekmektedir. Çok fazla güneş ışığı görmeyen insan vücudunda çok sık kırıkların meydana gelmesi, kemik erimesi gibi hastalıklar meydana gelebilmektedir.

Güneş ışığı görmeyen çocuklarda kemik eğrilikleri, kemiklerde zayıflık gibi sağlık problemleri görülebilmektedir.

Güneşin ışığı vücut için en büyük aktif D vitamini kaynağıdır. Özellikle büyüme çağındaki çocukların metabolizma ihtiyaçlarını aktif D vitamini karşılamaktadır. Yeteri kadar güneş ışığı almayan çocuklarda içe basmalar, kemik eğrilikleri ve kemiklerde zayıflamalar meydana gelebilmektedir. Çocuklar, anne sütünün yanı sıra bazı kalsiyumlu gıda takviyeleri ve D vitamini şurup takviyelerine rağmen güneşe ihtiyaç duyarlar. Güneş sayesinde kemikleri güçlenir, kemik eğrilmeleri düzelir, daha dik ve daha uzun bir ergenlik çağı gelişim sürecine girerler.

Kemik yapısıyla ilgili problemler yaşamamak için yaz aylarının yaklaştığı bu dönemlerden başlayarak özellikle güneşin çok dik geldiği 12:00 – 13:00 saatleri dışında çocukların en az 3 saat güneşten faydalanmaları çok önemlidir. Uzun yaz günlerinde kısa sürelerle başlayıp çocukları 3 saate kadar güneşten faydalandırmak son derece yararlı olacaktır.