9 – 15 Ekim 2014 Soruları ve Cevapları

9 – 15 Ekim 2014 Soruları ve Cevapları

Soru: Benim 33 aylık bir kızım var. Şu anda tuvalete alışmaya çalışıyor, biraz zorluyor beni aynı anda da emziğı de bıraktık emziğıni atıp gittiği için köpeklerin aldığını söyledim ne kadar doğru yaptım bilmiyorum. Bu konu üzerine bilgi verebilir misiniz?

Cevap: Keşke ikisini bir araya getirmeseydiniz. Tuvalet eğitiminde esas olan kızınızın hazır olması. Eğer tuvalet alışkanlığını kazanmak istediğine dair belirtiler gösteriyorsa o zaman olabilir. Yani bezden rahatsız olma, tuvalete gitmeye özenme yada tuvaletini yaparken bir yerlere saklanma gibi. Yok eğer sizin isteğinizle olmuşsa o zaman alışmasıda vakit alabilir. Emzik için güzel bir bahane. Krizleri tuttuğunda farklı şeylere ilgisini çekmeye çalışın. Olmadığını kesinlikle bilmeli. Sizinde kararlı olduğunuzu görmeli.

Soru: Çocuklarım büyüdükçe aksi ve inatçı oluyorlar ilgileniyorum onlarla ağlayınca dikkatlerini dağıtıyorum fakat hiç değişmiyorlar. Ne yapacağımı bilmiyorum işin içinden çıkamıyorum bana yardımcı olur musunuz? Kızlarım 2 ve 4 yaşında herşeyi ağlayarak yaptırıyorlar.

Cevap: Bazen tekniklerin yöntemlerin bittiği yerde karakter başlar. Yani çocuğunuzun kişiliği. Çünkü DNA dediğimiz yapı taşlarımız daha biz doğarken şifrelerimzle dünyaya geliyoruz. Mutlu, üzgün, akıllı, sosyal yada aktif. Bunların hepsi bu kodlarda saklı. Haliyle müdahale edemediğimiz bu durumu en az sıkıntıyla atlatmaya çalışmak lazım. Aslında olması gereken hep dediğimiz gibi. Net olun, kararlı olun ve gereksiz mız mız ağlamalarını kesinlikle görmemezlikten gelin. sadece reçete bu. Eğer halen çözemez iseniz mutlaka destek alın.

Soru: 21 aylık bir oğlum var. 4 gündür üst komşumuzun evinde öğle saatlerinde matkapla tamir işleri yapılıyor. Bakıcımızın dediğine göre oğlum ilk matkap sesini duyduğunda çok korkmuş ve bakıcısının kucağından inmemiş. Bakıcıda daha fazla korkamasın diye sesten uzaklaştırmak için dışarıya çıkarmış. 4 gündür küçük bir tıkırtıdan bile korkma huyu başladı. Sürekli korktum diyip kucamıza gelmek istiyor. Önceden akşamları karanlıkta bile odalara girip çıkabiliyordu ama şimdi korktum diyerek odalara da girmez oldu. Gece de yatağından ağlayarak kalkıyor ve yanımaza geliyor, korktum diyor. Bizde aramıza alıp korkmasın diye konuşuyoruz oğlumla. Bu yaşadığımız sorunun gürültüden kaynaklandığını düşünüyoruz. Nasıl davranmamamız gerektiğini de açıkcası net olarak bilemiyoruz. Yanlış bir davranışın oğlumuzun hayatı boyunca korkak bir çocuk olamasından korkuyoruz. Bu konuda bize neler önerebilirsiniz?

Cevap: Korku doğal ama öğrenilen bir olgudur. Tetikleyen şeyler korkunun kalıcığını yada şiddetini belirler. Haliylede siz eğer korkuyu anlatan ifadeler kullanırsanız korku şiddetini arttırarak devam eder. Korku en iyi üzerine giderek yenilir. Haliyle korkunun üzerine gidin. Ayrıca bu konuyu çok fazla hayatınızın merkezine koymayın. En azından onun yanında çok konuşmayın bu konuyu. Geceleri mutlaka yatağında yatmasını sağalyın. Korkuyu yenmeye yönelik ufak tefek oyunlar kurun. Onu konuşturarak korkusunu dile getirmesini ve nasıl yenebileceğini düşündürerek beraber bulduğunuz çözümlerle gidin.

* Pozitif Anneler’imizin bizlere web sitemiz üzerinden ulaştırdığı soruları Pozitif Gelişim Özel Eğitim Merkezi uzmanları yanıtlamaktadır.