Afazi Nedir?

Afazi, beynin genellikle sol tarafında, felç, inme, beyin travması ve kafa çarpmalı kazalar sonucu oluşan hasarlardan sonra meydana gelmektedir.

Konuşma, anlama, yazma ve okuma becerileri, konuşma merkezinin gördüğü zarar sonucu ciddi anlamda gerileyebilmektedir. Afazinin türleri, hasarın beyindeki yerine ve şiddetine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Akıcı afazide ana sorun anlama güçlüğüdür. Tutuk afazide ise çocuk kendini ifade etmekte, söylemek istediği kelimeleri bulup söylemekte zorluk çekebilmektedir. Afaziye dizartri ya da konuşma apraksisi gibi nörolojik konuşma bozuklukları da eşlik edebilmektedir.

Bazı durumlarda dil becerileri birkaç saat ya da birkaç günde geri dönebilmektedir. Bu tip spontan iyileşme beyne giden kan akışına bağlıdır. Göreceli iyileşme genellikle iki yılı aşkın bir süre devam eder. Bazı kişilerde afazi kalıcı olabilmektedir.

İyileşmeyi etkileyen faktörler arasında hasar gören beyin alanı, beyin hasarının yaygınlığı, çocuğun yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu ve motivasyonu yer almaktadır. Aynı zamanda bireysel farklılıklar (hastalık öncesi zeka düzeyi, eğitim düzeyi ve iletişim becerileri gibi özellikler) tedaviyi etkilemektedir.

Günümüzde afazi tedavisinde önemli başarılar sağlanabilmektedir. Dil ve konuşma terapisi, afazi rehabilitasyonunda büyük rol oynar. Özellikle ilk 6 – 12 aylık süreçte hızlı bir gelişim göstereceğinden bu süre içinde terapi desteği almak oldukça yararlıdır.

Afazide erken teşhis çok önemlidir. Çocuklarınızın kafasına gelen herhangi bir darbede, bir anormallik olmasa bile mutlaka uzman doktora kontrol ettirilmelidir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.