Akciğer Kanserine Dikkat!

Akciğer, vücudun oksijen gereksinimini sağlayan organdır. Birçok hücreden oluşan akciğerde, bu hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle oluşturması ise akciğer kanseri olarak adlandırılır.

Akciğerde kitle oluşumu tek bir sebebe bağlanamaz. Çeşitli faktörler akciğerde kanser oluşumunda rol oynar. Peki nedir bu faktörler?

– Sigara kullanımı; Akciğer kanserinin en büyük nedenidir. Sigarayı bırakan insanlarda 5 yıl sonra risk azalmakta ancak asla tamamen bitmemektedir. Sigara içen insan kendi kadar etrafında sigara dumanına maruz bıraktığı insanları da risk altına sokmaktadır.

– Hava kirliliği; Hava kirliliği de akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biridir.

– Verem hastalığı; Verem hastalığı geçirmiş bir insanın da, akciğer kanserine yakalanma riski artmıştır.

– Çeşitli meslekler; Maden, tekstil, izolasyon, petro – kimya, plastik sanayi gibi sektörlerde çalışan insanların da akciğer kanserine yakalanma riski artabilmektedir.

Hastalık oldukça ileri aşamalara gelene kadar önemli şikayetlere yol açmayabilir. Bu hastalığı tehlikeli yapan en önemli özelliği de çok ilerki evrelerde kendini açıkca belli etmesidir. Peki akciğer kanserinin başlıca belirtileri nelerdir?

1- Nefes darlığı, zamanla kötüye giden öksürük,

2- Sırtta ve göğüste ağrılar,

3- Kan tükürmek,

4- Hırıltılı nefes,

5- Sık sık zatüre ve bronşit hastalığı geçirmek,

6- Boyun ve yüzde şişkinlik,

7- İştahsızlık, kilo kaybı,

8- Yorgunluk ve halsizlik.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Türkiye’de son yıllarda akciğer kanseri hastalığına yakalanan hasta sayısı, kadınlar için meme kanserinin bile önüne geçmiştir. Bunun sebebi artan sigara kullanımıdır. Pozitif Anneler unutmamalıdır ki, sigara içmek sadece sizi değil, çocuklarınızı da etkilemektedir. Kendi sağlığınız ve çocuklarınızın sağlığı için en yakın zamanda sigarayı bırakmalısınız.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.