Alerjik Reaksiyon Sebebi Besinler

Bebeklerin organları daha tam gelişmemiş olduğu için besinlere karşı daha hassastırlar ve daha hızlı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Özellikle bazı gıdaların bebeklere tükettirilmesi, alerjik reaksiyonlara daha kolay yol açabilir.

Peki bebeklerde alerjik reaksiyon yaratabilen besinler nelerdir? Sizin için açıkladık;

1- Yumurta; Yumurta proteinleri, bebeklerde en çok alerji nedenlerinden biridir. Özellikle yumurta beyazında bulunan bazı maddeler ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Bebek 1 yaşına gelene kadar yumurta yedirmemeniz onların sağlığı açısından yararlı olacaktır.

2- Hayvansal Sütler
; Bebeklere 6 aydan önce anne sütünden başka bir süt içirilmemesi, onların düzgün bir gelişme dönemi geçirmeleri için olmazsa olmazlardandır. Çocuklarda en sık görülen gıda alerjisi de inek sütünden kaynaklanmaktadır.

3- Buğday; Ciltte döküntü gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bebeğinizin buğdaya ve tahıllara karşı alerjisi olduğunu farkettikten sonra özellikle hazır mamaların ”içindekiler” kısmını okumaya dikkat edin.

4- Soya ve Susam; Özellikle hazır paket gıdalar alırken dikkat etmelisiniz.

5- Deniz Ürünleri
; Alerji riski nedeniyle, deniz ürünlerinin bebeklerin beslenmesine 8. aydan sonra dahil edilmesi oldukça önemlidir. Balığa karşı alerjisi olan çocuklara ayrıca balık yağı içeren çeşitli hapların da verilmemesi gereklidir.

6- Turunçgiller
; Mandalina, portakal gibi meyveler de, bebeklere erken verilmesi durumunda alerjik reaksiyon oluşturabilen gıdalardandır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.