Alışveriş Bağımlılığı ve Belirtileri Nelerdir?

Modern dünyanın bir olumsuz etkisi de alışveriş bağımlılığı olmuştur. Alışverişin temel amacı, ihtiyaçları karşılamak için ürün ya da hizmet satın almaktır. Kuşkusuz günümüzde artık alışverişler ihtiyaçtan çok keyfi olarak daha çok yapılmaktadır. Alışveriş hayatın odak noktası haline gelirse, insanların karşılayabileceğinden daha çok bir harcama yapılıyorsa ve bu durdurulamıyorsa, bunlar o insanda psikolojik açıdan ciddi bir sorun olduğuna işarettir.

İnsanlar alışveriş yapmaktan keyif duyabilir ve bu özellikle kadınlar için bu bir rahatlama şeklidir. Alışveriş sevgisiyle, alışveriş bağımlılığı birbirine karıştırılmamalıdır.

Peki alışveriş hastalığına işaret eden belirtiler nelerdir? Sizin için araştırdık;

1- Maaşından, gelirinden, kısaca aylık bütçesinden çok daha fazla alışveriş yapmak ve bunun farkında olup, kendine engel olamamak.

2- Bir ürün satın alırken aşırıya kaçıp, o ürünün her renginden satın almaya çalışmak.

3- Özel günlerde satın alınan şeylerin miktarının ve fiyatının çok fazla artması.

4- Aldıkları şeyleri ailelerinden gizlemek, kendini suçlu hissetmek.

Eğer sizde de bu belirtiler varsa, mümkün olduğu kadar kendinizi kontrol altına almaya çalışın. Eşinize ya da ailenize mutlaka bundan bahsedin. Gerekirse bir uzmandan yardım almaya asla çekinmeyin. Alışveriş hastalığının sonu ciddi maddi çöküşlere neden olabilmektedir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.