Anne Sütü Lösemi Riskini Azaltıyor

Anne sütüyle beslenmeyen bebeklerde yılda 2’den fazla solunum atağı geçirdiği belirtilmektedir. Çocukluk dönemlerinde özellikle 0-14 yaş aralıklarında karşılaşılabilen önemli sorunlardan bir tanesi de lösemi kanser türüdür. Anne sütünün lösemide etkili olduğu, yani koruyucu olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Obezite riskini en aza indirdiği de yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Anne sütünün içeriğindeki antikorlar bebeği lösemi ve enfeksiyona karşı korumaktadır. Örneğin orta kulak enfeksiyonu görülme oranı %50, solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığına baktığımızda %72 oranında azaldığı görülmektedir.

Emzirmenin bebeğe olduğu kadar anneye de sayısız faydası vardır. Bebeğin annesini emmesi ile birlikte doğum sonrası kanamalar azalmaktadır. Doğum sonrası kanamaların azalması kansızlık riskini azaltmaktadır. Orta yaş dönemlerde diyabet hastalığının daha az görüldüğünü görülmektedir. Kemik erimesi, emzirmeyen kadınlarda daha fazladır. Amerika Kanser Birliği meme kanserinden korunmada emzirmeyi önermektedir. Uzun süre emziren annelerde de rahim ve yumurtalık kanserinin az görüldüğü belirtilmektedir.