Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne sütünü, emzirme başladıktan ilk birkaç hafta içinde arttırmak mümkündür. Anne sütü, bebeklere gereken tüm gıda öğelerini tek başına sağlayabilen en iyi besindir. Bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren besin kaynağıdır. Aynı zamanda bebeğin annesiyle duygusal bir bağ kurabilmesi için en iyi iletişim yolu olduğu, bilimsel olarak kanıtlanamasa da gerçek olarak kabul edilmektedir.

Peki anne sütünü nasıl arttırabilirsiniz? Sizin için birkaç öneri hazırladık;

Öncelikle asla, bebeğinize yetecek kadar süt üretememe endişesine kapılmayın. Bu psikolojik faktör sütünüzü azaltabilir. Unutmayın ki; olumsuz bir durum olmadıkça, her annenin sütü bebeğine yeter.

Süt üretimini arttırmak için en önemli etken, sıvı tüketimidir. Günde 3-3,5 litre su içmeyi unutmayın.

Zayıflama diyetleri anne sütünün en büyük düşmanıdır. Bilinçsiz yapılan diyetler, hem sütün miktarını hem de kalitesini azaltabilir. Kilo vermek için aceleci olmayın.

Emziren annelerin, mutlaka karbonhidrat tüketimlerine dikkat etmeleri gereklidir. Karbonhidrat, süt üretiminde önemli rol oynar.

Roka, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzelerden bol bol tüketin.

Turunçgillerle aranız mutlaka iyi olmalı. Havuç, bal kabağı gibi turunçgiller, anne sütünü arttırmanın yanında, vitamin ve mineral değerlerinin de artmasına büyük oranda yardımcı olacaktır.