Anne Sütünün İçeriğini Biliyor musunuz?

Bebeklerde bağışıklık sistemini güçlendiren ve bebeklere sonsuz fayda sağlayan en önemli gıda anne sütünün içeriğidir. Bebeklerin zeka gelişimleri açısından temel gerekliliktir. Düzenli anne sütü ile beslenen bebeklerin ortalama IQ değerlerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bebeğin sindirim sisteminin doğru gelişimi açısından önemlidir. Bebeğin enfeksiyonlara karşı daha etkili korunmasına yardımcı olur ve bebeğin kendi bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırır. İlk 6 ay bebeğinizi sadece anne sütü ile, 6 ay sonrasında ise ek gıdalarla birlikte, bebeğiniz iki yaşına gelinceye kadar emzirmeye devam edin.

Peki anne sütünün içeriğinde neler vardır? Sizin için sıraladık;

1- Anne sütünün temel bileşenlerinden ilki probiyotiklerdir. Bunların görevi, bebeklerin bağırsaklarındaki iyi bakterilerin oluşumunu sağlamak ve böylece sindirim sistemini geliştirmektir.

2- Diğer bir besin maddesi ise probiyotiklerdir. Anne sütünün içerdiği probiyotikler sayesinde, bebeklerin bağışıklık sistemleri güçlenip, gelişmektedir.

3- Anne sütünde en çok bulunan proteinlerin başında alfa – laktalbumin bulunmaktadır. Bebekler için besin değeri son derece yüksektir. Spor yapan yetişkin insanların para karşılığı aldıkları ve besin takviyesi olarak kullanılan whey proteinler olarak da adlandırılabilir.

4- Bebeklerin bilişsel fonksiyonlarının gelişiminde önemli rol oynayan doymuş yağ asitlerinden LC – PUFA da anne sütünde bolca bulunmaktadır.

5- Nükleotidler ise bir diğer bağırsak fonksiyonu düzenleyici etkenlerdendir.