Antibiyotik Etkisi Olan Gıdalar

İlaçların hammaddeleri doğada yetişen bitki özleridir. Bazı maddeler ise ilaç olarak kullanılmasa bile antibiyotik etkisi olan gıdalar grubuna girmektedir.

Antibiyotik etkisi olan gıdalar nelerdir?

Bal: Bal bağışıklık sistemini güçlendirir, öksürüğe iyi gelir, uyku kalitesini artırır, vücutta tehlike sinyali veren bakterilerin oluşmasını engeller.

Soğan-sarımsak: Dünyanın birçok yerinde ilaç olarak kullanılırlar. Doğal antioksidanlar içeren bu yiyecekler, metabolizmayı güçlendirerek vücudun iltihaplarla savaşmasında yardımcı olur.

Kekik yağı: Özellikle mantar enfeksiyonlarının yok edilmesini sağlayan kekik yağı, vücutta zararlı bakterilerin de yaşamasını önler. Bağırsak enfeksiyonlarını da tedavi edici özelliği olan kekik yağı aynı zamanda kalp sağlını korur.

Lahana: Bol miktarda lif, protein, flotlar, pridoksin, C ve K vitaminleri içerir. Enfeksiyonel rahatsızlıkları önleyen lahana ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserden korur, damar sağlığını düzenler.

Elma sirkesi: Vücuttaki enfeksiyonları temizler, içerdiği C vitamin sayesinde vücudun direncini artırır, bu sayede vücudu kuvvetlendirerek hastalıklar ile daha kolay mücadele etmesine yardımcı olur. Sindirim sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Zerdeçal: Çok iyi bir antiseptik ve antibiyotiktir. Demir, potasyum, B6 ile C vitamini, manganez içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu bakterilere, iltihap ve serbest radikallere karşı koruyucu görevi vardır.