Astım ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesin sebebi belli olmamakla birlikte doğuştan soluk boruları duyarlı bireylerde çevresel koşulların etkisi ile astım oluşmaktadır. Ayrıca geçirilen zatürre vb. hastalıklar da astımın oluşmasında önemli etkenlerdendir.

Astım çok genç yaşlarda da görülebilen yaygın bir hastalıktır. Eğer gerekli tedbirler alınırsa, astım krizlerini tetikleyen şeylerden uzak durulursa, astımla yaşamın normal yaşamdan pek bir farkı yoktur.

Peki astımı olan bir çocuk sahibiyseniz, evinizde nasıl tedbirler alabilirsiniz?

Asla evinizde sigara içilmesine izin vermeyin. Eğer siz kullanıyorsanız, bırakmayı deneyin ya da kesinlikle dışarıda için.

Çok keskin kokulu ürünler kullanmaktan kaçının. Deterjanınızı, sabununuzu ve diğer temizlik malzemelerinizi mümkünse kokusuz seçin.

Klimadan kaçının. Özellikle kışın, ısınmanızı klimayla sağlamamaya özen gösterin.

Düzenli olarak her gün evinizi havalandırın.

Bahar dönemleri için camlarınıza polenlik takın.

Eğer hava kirliliği olan bir yerde yaşıyorsanız, evinizi erken saatlerde ve hava kirliliğinin en az olduğu saatlerde havalandırın.

İmkanınız varsa, çocuğunuzun odasına ve evde en çok vakit geçirdiği alanlarda hava temizleyici ürünlerden alın.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.