Ateşi Düşürmenin Yolları

Ateş, tek başına bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisidir. Ateş çoğunlukla vücudun enfeksiyonla savaşabildiğinin göstergesidir. Fakat özellikle bebekler için yüksek ateş tehlike teşkil edebilir.

Çocuğunuz üç aylık – üç yaş arasındaysa ve ateşi 39ºC ya da daha yüksekse mutlaka bir doktora götürün. Büyük çocuklar için davranış ve hareketliliğini gözlemlemeniz önemlidir. Çocuğunuzun nasıl davrandığını izlemek, ateşin bir hastalığın nedeni olup olmadığı ya da doktorun görmesi gerekip gerekmediği konusunda size mutlaka fikir verecektir.

Peki ateş durumunda ne yapmalısınız? Sizin için sıraladık;

1- Çocuğunuz iki yaşından küçükse doktora danışmadan asla ateş düşürücü vermeyin.

2- Çocuğunuza hafif giysiler giydirin, üzerine hafif bir çarşaf örtün. Aşırı giydirme vücut ısısının dışarı yayılmasını engelleyebilir ve ateşin daha yükselmesine neden olabilir.

3- Yattığı odanın çok sıcak ya da çok soğuk olmadığından emin olun.

4- Ateş düşürmek için asla alkol kullanmayın.

5- Vücudunun susuz kalmaması için bol miktarda sıvı tüketmesini sağlayın.

6- İştahsızlık durumunda yemesi için zorlamayın.

7- Bolca dinlenmesini sağlayın.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.