Ateşi Yüksek Çocuklarda Yapılması Gerekenler

Çocuklarda vücut ısısının 38 derece olması durumunda ateşi yüksek olarak kabul edilebilir. Ateşin çocuk hastalıklarında özellikle enfeksiyonlarda görülen bir bulgudur. Soğuk algınlığında ilk 24 saat tek bulgu ateş olabilir, diğer belirtiler daha sonra meydana gelebilir.

Peki çocuklarınızın ateşi yükseldiğinde neler yapılabilir? Sizin için sıraladık;

Öncelikle çocuğun ateşini ölçün ve acil bir müdahaleye gerek olmadığından emin olun.

Çocuğunuzun üzerindeki fazla giysileri çıkartın, ince ve bol bir pijama giydirin.

Çocuğunuz üşüse bile üstünü örtmeyin.

Bol miktarda su ve sulu gıdalar tüketmesine özen gösterin.

Bulunduğu ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmamasını sağlayın.

Ilık bir duş almasını sağlayın.

Ilık bezleri eklemlerine yerleştirin. Sirkeli su ya da alkol ile pansuman yapmayın. Bu uygulamalar o an için ateşi düşürse de alkol damarları önce genişletip sonra daraltacağı için ateşin daha da yükselmesine yol açabilir.

Doktoru ile görüşmeden ilaç vermeyin. Virüsün nedenini bilmediğiniz için verdiğiniz ilaç tedavi sağlamayabilir. Aynı zamanda bilinçsizce verilen ilaçlar, zehirlenmelere neden olabilir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.