Bebeklerde Doğum Lekesi

Doğum lekesi olarak adlandırılan lekeler, bazen doğum sırasında olmasa da sonraki saatlerde ortaya çıkabilir. Oluşum nedeni, büyüklüğü ve bulunduğu yere göre tedavi edilebilen bu lekelerin bazıları kendiliğinden geçme özelliğindedir.

Bebeklerde doğum lekesi nedenleri ve oluşumuna göre çeşitlere ayrılır. Kimisi kalıcı, kimisi geçicidir.

Peki çeşitli doğum lekeleri ve tedavileri nelerdir? Sizin için araştırdık;

Somon Lekesi: Yeni doğan bebeklerin ilk 1-3 ayı arasında ortaya çıkan bu lekeler, pembe, küçük ve düz işaretlidir. Genel olarak göz kapağı, iki göz arası, boyun bölgesi, burunda ortaya çıkarlar. Genelde bebeğin büyümesi ile yok olurlar ancak boyun bölgesindeki somon lekeleri kalıcı olabilir. Zararsız olan bu lekeler için tedaviye gerek yoktur.

Porto Şarabı Lekesi: Genişlemiş kılcal damarların neden olduğu porto şarabı lekesi, ilk olarak pembe, küçük bir leke olarak ortaya çıkar. Bebeğin büyümesi ile kalınlaşıp mor renk alan bu lekeler bazen başka hastalıkların da belirtisi olabilir. İlerledikleri için tedavi olması gerekebilen bu lekeler için lazer tedavisi, doku nakli ve maskeleme yöntemi uygulanır.

Moğol Lekeleri: Genelde koyu tenli bebeklerde ortaya çıkan moğol lekeleri, doğum ile birlikte bebekte ortaya çıkar. Düz, morumsu rengi olan bu lekeler, çürüğe benzer. Genel olarak okul döneminde çocuktan yok olabilir ancak bazen kalıcı da olabilir. Tehlikesi olmadığı için tedaviye gerek olmayan bu lekeler genelde sırt bölgesinde yer alır.

Doğuştan Nevüs: Doğumda görülen benlere verilen addır. Düz, kabarık ya da engebeli olabilen bu lekeler, vücudun her hangi bir bölümünde olabilir. Doğuştan gelen bu tür benler kanser riski taşıyabilir. Bu nedenle gözlem altında tutulması, gerektiğinde mutlaka tedavi edilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

Çilek Hemanjiomu: Hemanjiom, kan damarlarında biriken küçük birikintilere verilen addır. Genelde sırt, boyun, göğüs ve kafa derisinde ortaya çıkan çilek hemanjiomları, kırmızı ya da mor renklerde olabilir. Bu lekeler ilk bir senede hızla büyür ancak dokuz yaşına kadar genelde yok olur. Tehlikeli olmadığı için tedaviye gerek yoktur.

Kavernöz Hemanjiomu: Cilt altında mavimsi süngerimsi bir yapısı olan bu lekeler doğuştan ortaya çıkar. Genelde ergenliğe kadar yok olurlar. Vücutta kafa ve boyun bölgesinde görülür. Zamanla yok olduğu için tedaviye gerek yoktur.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.