Bebeklerde Meyve Tüketimi

Çocuklarda sağlıklı bir gelişim süreci için meyve tüketiminin çok önemli bir yeri vardır. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerden maksimum fayda sağlayabilmek için, dengeli bir dağılım gerekmektedir. Sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren elde edilir. İlk 6 ay sadece anne sütüyle, 6 ay sonrasında ise ek mamalarla birlikte 2 yaşına gelinceye kadar anne sütüyle beslenmenin sürdürülmesi mühimdir. Genel olarak çocuğun anne sütünden sonraki ilk besini ise hazır mamaların yanında meyve püreleri olmaktadır.

Günlük meyve tüketimi;

İlk 6 aydan sonra 1 yaşına kadar 1 porsiyon,

6 yaşına kadar ise 2 porsiyon olarak önerilmektedir.

Elma ve şeftali püreleri tatları, kolay yapılabilirliği ya da bulunabilirliği ve kolay yenmeleri bakımından en çok tercih edilenlerdendir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bebeklere ilk defa yedirilecek besinlerin mutlaka anne sütüyle beslendikten sonra verilmesidir. Aç karnına ilk defa yenilen besinler bebeklerde hazımsızlık, kusma, ishal gibi birçok rahatsızlık yaratabilir.

Besinlere, kaşık ya da fincanla küçük porsiyonlar halinde verilerek başlanmalı ve porsiyonlar zamanla arttırılmalıdır.

Farklı meyveler en azından 3 – 4 gün ara ile denenmeli ve bebeğin alerji testleri sonucunda alerjisi olabilecek besinlere dikkat edilmelidir. Organik meyveler pahalı olsalar da özellikle bebekler için tercih edilmeli, püreler ise mümkün olduğu kadar hazır olmamalıdır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.