Bebeklerin Uzak Durması Gereken Besinler

Büyüme ve gelişme doğumdan itibaren başlayıp, ergenlik döneminin sonunda kadar devam eder. Büyüme ve gelişmeyi etkileyen en önemli etken de beslenmedir. Bebek 1 yaşına basana kadar her ayın beslenme düzeni farklı olmalıdır. İlk 6 ay bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesi, onların sağlıklı bir gelişim süreci içinde olması bakımından son derece önemlidir. 6 ay sonrasında ek gıdalara geçilebilir. Fakat bebeğin sindirim, boşaltım ve bağışıklık sistemleri tam gelişmiş olmadığı için, erken dönemlerde verilen bazı besinler, bebeklerde rahatsızlıklar yaratabilir.

Peki bebekler hangi aya ya da yaşa kadar hangi gıdalardan uzak tutulmalıdır? Sizin için sıraladık;

İnek sütü; Anne sütünün yerini kesinlikle tutmaz. Bağırsak rahatsızlıkları, demir eksikliği, kansızlık ve alerjik reaksiyonlar gibi rahatsızlıklar yaratabilir. Bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar, ona sadece anne sütü vermeniz faydalı olacaktır.

– Tuz; Fazla tuz böbreklere zarar verebilir ve ilerki yaşlarda tansiyon hastalığına sebep olabilir. 1 yaşın altındaki bebeklerde, gün içinde alınan gıdalarla, günlük tuz ihtiyacı karşılanır.

– Şeker; Besleyici değerinin olmamasının yanında, obezite, iştahsızlık, kalp ve damar hastalıkları gibi bir çok hastalığın gelişimine zemin hazırlar.

– Katı yağlar; Özellikle bebeklerin vücudunda sindirimi son derece zordur. İlerki yaşlarda, damar hastalıklarının oluşmasına neden olabilir.

– Bal; Doğal ve besleyici bir besin olsa da, alerjik bir reaksiyon yaratmaması bakımından, 1 yaşından önce bebeklere yedirilmesi önerilmez.

– Çay, kahve, çikolata; Bu gıdaların hem besleyici özellikleri yoktur hem de bebeklerin ağız ve diş sağlıkları bakımından son derece zararlıdır.

– Yumurta akı; Protein yapısının yüksekliği nedeniyle, alerjik reaksiyonlar yaratabilir. 9. aydan önce bebeklere yedirilmemelidir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.