Bekar Anneler İçin Tavsiyeler

Günümüzde evliliklerin ömrü gitgide kısalmaya başlayarak bekar anne sayısı artmıştır. Unutulmamalıdır ki, boşanmanın etkileri en çok çocuklarda görülmektedir. Boşanmanın yanı sıra babanın erken ölümü de anne ve çocukları çok etkilemektedir. Boşanma sonrasında durumu algılayabilen çocuklarda, öfke, içe kapanıklık gibi tepkiler görülebilmektedir. Anneler için çocuklarını tek başına büyütmek zor olabilse de daha değerli bir hale gelmektedir.

Peki bekar bir anne olarak çocuklarınızı en iyi şekilde nasıl yetiştirebilirsiniz? Sizin için sıraladık;

Sınırlarınızın farkında olun. Dünyanın en iyi annesi olmaya çalışmayın.

Çocuklarınız için gerçekleştiremeyeceğiniz hayaller kurmanız, ilerki zamanlarda sizin ve onun için çok büyük hayal kırıklıkları yaratabilir.

Çocuğunuzu tek başınıza büyütmek zorunda olduğunuz düşüncesine kapılmayın. Arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan gelecek yardımlara açık olun.

Kendinizi de yetiştirin. Çocuğunuzu sağlıklı ve donanımlı yetiştirebilmeniz için, önce kendinizi donatmalı ve çocuğunuza yol gösterebilecek seviyeye gelebilmelisiniz.

Sağlığınıza dikkat edin. Çocuğunuzun bakımı ve eğitimi gibi işlerle uğraşırken asla kendinizi ihmal etmeyin.

Başka bekar annelerle arkadaşlık kurun. Birbirinizin sorunlarını konuşun ve önerilerde bulunun.

Kendinize molalar verin. Kendi hayatınızı yok saymayın. Ayda bir de olsa arkadaşlarınızla vakit geçirmek için kendinize izin verin. Kişisel bakımınızı aksatmayın.