Beta Mikrobu

Gündüz ve gece sıcaklıklarının büyük değişim gösterdiği bu mevsimlerde özellikle toplu taşıma, avm, okul gibi kalabalık yerlerde Beta mikrobuna yakalanma vakaları sıklıkla görülebilmektedir. Beta bir virüs değil, bakteri türüdür. Enfeksiyon sonucunda yeterli veya uygun şekilde tedavi edilmeyen mikrobun vücutta daha sonra ateşli romatizma, kalp romatizması, eklem iltihapları ve böbrek iltihapları ortaya çıkarabiliyor.

Özellikle 5 – 15 yaşları arasında son derece etkili olan Beta mikrobu, yeterince havalandırılmayan ortamlarda yakın temasla salgınlar oluşturabilmektedir. Öksürük, hapşırık, öpüşme ve konuşma gibi yakın temas ve solunum yoluyla insandan insana kolayca bulaşabilmektedir.

Beta 6 ay-3 yaş arasında; düşük dereceli ateş, eklem ve kas ağrıları ve nezle bulguları ile ortaya çıkabiliyor. Şeffaf burun akıntısı, boyunda hafif ağrılı beze, sinüzit, bazen de bunlara eşlik eden orta kulak iltihabı görülebiliyor.

3 -12 yaş arasında; Genellikle hızlı bir şekilde bademcik iltihabı, nezle ile ortaya çıkıyor.

Mikroptan korunmak için;

– Genel hijyen kurallarına dikkat edilmeli,

– Bağışıklık sistemini destekleyici bir beslenme yapılmalı,

– C vitamini tüketimi artırılmalı,

– Okul, kreş gibi toplu bulunulan yerlerde dönem dönem boğaz kültürü alınmalıdır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.