Bir Üç Yaş Dönemi Çocuklarınız İçin Önemli

Bir üç yaş dönemi, bebeklik ve çocukluk arasında bir geçiş dönemidir. Bu dönem hızlı değişimleriyle birlikte gelişimin bütün dönemleri içinde en ilginç olanıdır. Çocuklarımız her gün öğrendikleri yeni bilgilerle sizleri etkileyebilir, eğlendirebilir, ancak çok fazla da yorabilirler. Çocuklar artık, kendi başına yemek yemek, giyinmek, soyunmak isteyecekleri döneme girmişlerdir.

Son olarak da tuvalet eğitimi için hazır hale geleceklerdir. Tuvalet eğitimi bu dönemde başarı sağlanması gereken en zor görevlerinden biridir. Çocuk için uygun olmayan bir zamanda ve biçimde başlatılan ve sürdürülen tuvalet eğitimi çocuklarınızın gelişiminde negatif sonuçlar yaratabilir.

Çocuk gelişiminde hangi noktalara dikkat edilmelidir? Sizin için açıkladık;

1- Günlük yaşam içinde karşılaşılan her şey hakkında konuşarak, birlikte resimlere bakarak (kitap, gazete, dergi vb.), resimler hakkında konuşarak çocuğumuzun dil gelişimini destekleyin.

2- Kelimeleri yanlış söylediğinde “Hayır, öyle söylememelisin” demek yerine sadece doğru söylemi aktarın.

3- Parmak oyunları, kuklalar, oyun hamurları bu yaş döneminde çocukların ilgisini çekebilecek ve gelişimlerini destekleyebilecek oyunlardır.

4- Giyinme, soyunma, yemek yeme becerilerini desteklemek için çocuğunuza fırsatlar sunun ve ona örnek olacak davranışlarda bulunun.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.