Bitki Çayı Kullanımında 8 Kural

Yetişkin bireylere birçok faydası olan bitki çayı türleri çocuklarda zararlı etkileri olabilmektedir. Özellikle grip salgınının yaygın olduğu kış dönemlerinde bolca tüketilen ve tükettirilen bazı bitki çaylarının çocuklarınıza zararlı etkileri olabilir.

Peki çocuklar için bitki çayları hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- Doktora danışmadan hiçbir bitki çayı kullanılmamalıdır.

2- Açıkta satılan bitkiler veya bitki karışımları tercih edilmemelidir. Bunların yerine eczane ve benzeri Sağlık Bakanlığınca onaylı satılan güvenilir çaylar kullanılmalıdır.

3- Çocuklar için hazırlanmış olsa bile içine şeker ya da çeşitli aromalar ilave edilmiş çaylardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

4- 6. ayından küçük bebeklere anne sütü dışında hiçbir şey içirilmemelidir.

5- Ihlamur, papatya, nane-limon gibi bitki çayları bebeklere 6. aydan sonra ve yine doktora danışarak verilmelidir.

6- Çocuklar için hazırlanan bitki çayları kaynatılmamalı, sıcak suda ılıması beklenerek demlenme yoluyla hazırlanmalıdır.

7- Çocuklara bitki çayı verirken aslında onlar için bir nevi ilaç verildiği unutulmamalıdır.

8- Bitki çayları fazla miktarda ve uzun süre kullanılmamalıdır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.