Boşanma Çocuklara Nasıl Anlatılmalıdır?

Boşanma durumunu anlayabilecek yaştaki çocuklar için, boşanma bir yıkım haline gelebilir. Çocuklar işlerin yolunda gitmediğinin farkında olup, gelecekleri konusunda endişe içerisine girebilirler. Fakat huzursuz ve olaylı bir ailede de ”çocuklar için bir arada olmak” düşüncesi, onları daha da fazla yıpratabilir. Dolayısıyla boşanmak bazen daha mantıklı bir çözüm durumuna gelebilir. Bu zor kararı açıklarken aile bireyleri kesinlikle birlikte hareket etmelidirler.

Peki ayrılık kararı çocuklara nasıl anlatılmalıdır? Sizin için açıkladık;

Sakin ve kontrollü davranılmalıdır. Ne anne babayı, ne de baba anneyi kötülememelidir,

İçinde bulunulan durum ve bundan sonraki yaşam şekli tüm şeffaflığıyla en baştan anlatılmalıdır,

Konuşma sırasındaki sorulara ve itirazla ya da isyanlara mantıklı bir açıklama getirilmelidir,

Kararınızda çocuklarınızın hiçbir payı ve sorumluluğu olmadığını açıkca belirtmelisiniz,

Sizlerin onun anne ve babası olmaya ömür boyu devam edeceğinizi belirtmelisiniz,

Gerekirse bir uzmandan yardım alınmalı.

Boşanmanın hemen ardından şehir veya ev değiştirme, bakıcı değiştirme, yeni bir evlilik gibi ani yaşam değişiklikleri yapılmamalıdır. Yaşanması zorunlu değişiklikler de, sırayla yapılmalıdır. Çocuğun boşanmadan önceki evinde yaşamaya devam etmesi ve aynı okula gitmesi alışma süreci bakımından daha uygun olacaktır. Mümkün olduğunca yaşamında az değişiklik yapılması travmayı atlatması bakımından önemlidir. Ayrılıktan sonra da mümkün olduğu kadar sık şekilde anne, baba ve çocuk bir araya gelebilmelidir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.