Çocuklara Boşanma Kararı Açıklanırken Nasıl Davranılmalıdır?

Boşanma kararı özellikle çocuklu aileler için uzun ve zor bir süreçtir. Çocuğun ruh sağlığı için boşanma sürecinin iyi yönetilmesi ve çocuğa doğru anlatılması gereklidir.

Çocuğun bunu nasıl karşılayacağı, en önemlisi de boşanmanın çocuğu gelecekte nasıl etkileyeceği konusu çok kaygı duyulan bir durumdur. Pozitif Anneler için boşanma sürecinde çocuk psikolojisi açısından kararın açıklanması ve boşanma sonrası anne-babalığı devam ettirebilmesi çok önemlidir. Her iki süreçte de dikkat edilmesi gereken en önemli konu çocuk açısından güvenli aile kavramını devam ettirmektir.

Peki çocuklara boşanma kararı açıklanırken nasıl davranılmalıdır? Sizin için sıraladık;

1- Kısa cümleler kurulmalı, doğal olunmalıdır. Doğal olmayan bir tutum, çocukta çok önemli bir şey oluyor hissi uyandırabilir.

2- Çocukların aklına sorular gelebilir. Bu soruların cevapları mutlaka verilmeli. Çünkü soruları cevapsız kalan çocuklar, cevaplarını farklı şekillerde bulmaya çalışabilirler.

3- Bu durum çocuğun boşanma sürecine yönelik kaygılar geliştirmesine neden olur. Çocuğun yaşı küçüldükçe sorulara verilen cevaplar gerçekten uzaklaşır; çocuk bir gün önce yaptığı bir yaramazlıktan dolayı kendini, ya da bir gün önce evde öfkeli gördüğü ebeveyni suçlayabilir.

4- Çocuklar için güvenli ve düzenli yaşamın devam etmesi gerekir. Süreç içinde çocuğun diğer ortamlarını ve yaşamsal düzenini değiştirmemek gerekir.

5- Çocuğun okulu, öğretmeni, arkadaşları, günlük rutini mümkün olduğunca aynı kalmalıdır.

6- Anne ve baba ile görüşmelerin düzenli olması, boşanma sonrası çocuk odaklı karar ve tutumların ortak olması önemlidir.