Çocuğunuzun Yaratıcılığını Geliştirmeye Yardımcı 6 İpucu

Çocukların yaratıcılığı aslında onların hem zihinsel hem de duygusal gelişimleri açısından çok önemlidir. Çünkü bu beceri, onların hayata bakış açılarını değiştirir. Bu noktada size 6 sihirli öneri sunuyoruz.

1. Yaratıcılıkta bulunduğu her fikri destekleyin. “Bu ne saçma fikir?’’ ya da ‘’Hadi canım sende” tarzı cümlelerle onu umutsuzluğa düşürmeyin.
2. Farklı görme tekniklerini kullanın. Mesela bir hikaye anlatırken yarıda kesin. ‘’Hikayenin sonu ne olabilir?’’ ‘’Karakter yerine sen neyle yer değiştirirdin?’’ ‘’Sen bu cümlenin yerine başka hangi cümleleri kullanırdın?’’ gibi hikâyeye farklı bakış açılarından bakmasını sağlayın.
3. Bir anahtar, bardak ya da basit bir çizgi çizin. Bunlardan farklı olacak yeni şeyler çizmesini, üretmesini isteyin. Her yaptığı çalışmayı ve ürettiği fikirleri ön yargı olmadan, eleştirmeden dinleyin ve onaylayın. Teşvik edin. Cesaretlendirin.
4. Sessiz sinema oynayın.
5. Artık materyalleri kullanarak yeni bir şeyler üretmesini isteyin. Düğmeler, kibrit çubukları, pirinç ya da köpük olabilir. Bunlardan, bir karton ya da bir zemin üzerinde değişik şeyler üretmesi için teşvik edin. Sonuçta ne yaparsa yapsın asla yargılamayın, övün.
6. Koleksiyon yapması konusunda yönlendirin.