Çocuklar İçin Güneş Gözlüğü Seçimi

Yaz aylarında özellikle büyüme çağındaki çocukların gözlerinin güneş ışığının zararlı etkilerinden korunması gerekmektedir. D vitamini açısında olmazsa olmaz güneş ışığına yoğun miktarda maruz kalmak, istenmeyen hatta hayati tehlike yaratabilen sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle gözler, bu durumdan en çok etkilenen organların başında gelmektedir. Bu tehlikeyi ortadan kaldırabilecek en pratik yöntem güneş gözlükleridir. Güneş gözlüğü seçerken de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Peki çocuklar için güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sizin için araştırdık;

Güneş gözlüklerinin camları kırılmaya dirençli olmalıdır. Polikarbonattan yapılmış camlar diğer organik reçinelerden kırılmaya 10 kat daha dayanıklıdır.

%100’e yakın UVA filtreli olmalıdır.

Çerçevesi de kırılmayan metaryelden üretilmiş olmalıdır.

Çerçeve yüzü tamamen saran tipte olmalıdır. Güneş ışığı hiçbir şekilde göze temas etmemelidir.

Gözlüğün düşmesini engellemek için menteşesi yaylı veya arkadan elastik bir bantla tutturulmalıdır.

“Ucuz” gözlüklerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çocukların ciltleri daha ince ve hassasdır. Bu nedenle toksik maddeleri daha kolay emebilir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.