Çocuklarda Zararlı Alışkanlıklar

Çocukların sağlıklarında ya da sosyal hayatlarında zorluklar çıkarabilecek bazı zararlı alışkanlıklar, sağlıklı bir gelişim dönemi için önemlidir.

Peki bu alışkanlıklardan başlıcaları nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- Parmak emme; Psikolojik etkenleri kadar dişler için de son derece zararlı olan bir alışkanlık olan parmak emme, çocuklarda çoğunlukla 4 yaşına kadar sürebilir. Eğer süt dişlerinin bitip, artık kalıcı dişlerin çıkmaya başladığı zamana kadar çocuğunuz bu alışkanlığından vazgeçmediyse, parmağın damağına ve dişlerine yaptığı basınç çeşitli şekil bozukluklarına sebep olabiliyor.

Psikolojik olarak ise; duygusal yoksunluk, uyku ve açlık duygusu nedenleri arasında gösterilebilir. Parmağını emen çocuğunuzu sık sık uyarmak, elini ağzından devamlı çekmek, kızmak ve utandırmak daha kötü sonuçlara sebep olabilir.

2- Tırnak yeme; Çocuklarda çoğunlukla 3 – 4 yaşlarından sonra başlar. Tırnak yemenin başlıca nedenleri psikolojiktir. Genellikle bir güvensizlik belirtisidir. Aşırı baskıcı, otoriter aile ve çocuğun yeterli ilgi, sevgi göremediği dönemlerde sıklıkla ortaya çıkabilir.

Çocuklarda korku ve kaygı yaratacak durumlara dikkat etmek ve bu durumlardan mümkün olduğunca uzak tutmak, çocuğun gerginlik ve uyumsuzluk nedenlerini iyice araştırmak ve gerekirse bir psikologdan yardım almak, bu alışkanlıktan kurtulması bakımından önemlidir.

3- Emzik bırakamamak; Çocuğun emme içgüdüsünün yoğunlaştığı dönemlerde, çocuğun emzik ile rahatlaması, parmak emme ya da başka cisimleri emmesinden daha iyidir. Fakat asıl dişlerin çıkmaya başladığı dönemlerden itibaren emzik, diş ve ağız yapısında hasarlara neden olabilir. 2 yaşından sonra devam eden emzik alışkanlığı diş aralarında açıklık yapmaya başlar. 4 yaşından sonra ise kulak ve burun hastalıklarına bile neden olabilir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.