Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

İlkokul çağlarındaki çocukların, okur olmaya başladıkları bu dönemde okuma alışkanlığı kazanabilmelerinin büyük önemi vardır. Düzenli kitap okuma alışkanlığını ilerki yaşlarında da devam ettirebilmeleri için 7 – 8 yaş aralığı en mühim dönemdir.

Peki çocuklarınıza kitap okumayı nasıl sevdirebilirsiniz ?

– Kitaplara kolay ulaşabilmesini sağlayın. Odasına erken yaşlarda kuracağınız kütüphanenin büyük faydası olacaktır.

– Kitap okumanın özel bir şey olduğunu hissettirin. Okuma saatleri belirleyin ve bu zamanları ”değerli zaman” olarak adlandırın.

– Onunla beraber siz de kitap okuyun. Çocuklarınızın gelişim dönemlerinde alışkanlıklarının çoğunu sizden alacağını unutmayın. Ona örnek olun.

– Öğretmeninin belirlediği kitapların yanı sıra sevdiği konularda da okumasına izin verin.

– Okumanın sadece kitap okumak demek olmadığını gösterin. Gazete, dergi, ansiklopedi gibi şeyleri de okuyabilmesine olanak sağlayın.

– Çocuğunuz teknolojiyle çok ilgiliyse, günümüzde gittikçe popülaritesi artan e-kitap, e-dergi gibi uygulamaları tabletlerinde ve bilgisayarlarında bulundurmasını sağlayın.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.