Çocuklara Okumayı Öğretmenin Yolları

Her çocuğun özellikle okumayı ilk öğrendiği yıllar arasındaki eğitiminde en önemli etken ailelerinin yaptığı katkıdır. Çocuğunun okula başlamadan önce okuma – yazma öğrenmesi de birçok Pozitif Anne‘nin dileğidir. Unutulmamalıdır ki her çocuğun ilk öğretmeni annesidir. Çocuğunuzun aile içi eğitimindeki en büyük faktör sizi taklit etmesidir. Bu sebepten dolayı okumayı öğretmek istediğiniz çocuğunuz için yapacağınız ilk şey, sizin de bol bol kitap okumanızdır.

Peki çocuğunuza okumayı nasıl öğretebilirsiniz? Sizin için tavsiyeler hazırladık;

1- Çocuklar hayatları boyunca öğrendiklerinden daha çok şeyi, ilk 6 yılda öğrenirler. Bu nedenden dolayı, çocuklarınızla 6 yaşına gelinceye kadar mümkün olduğunca çok şey paylaşmaya dikkat edin. O gün içinde ne yaptığınız, nereye gittiğiniz ve ne gördüğünüz hakkında bol bol konuşun. Gördüğünüz bir hayvanın ya da nesnenin resmini bir kitaptan ona tekrar gösterin ve kitaptaki kelimeleri birlikte sesli okuyun. Bu sayede kitaplarla gerçek hayat arasında bağlantı kurmuş olacaksınız.

2- Beraber kitap okumadan önce kitabın kapağına dikkatini çekin. Seçtiğiniz kitabın kapağının renkli ve dikkat çekici olmasına özen gösterin. Her kitaba dünyanın en önemli kitabıymış gibi davranın.

3- Kitabı sesli şekilde okumaya başlayın ve ondan tekrar etmesini isteyin. Bunu yaparken gözünün yazılarda olmasına dikkat edin.

4- Resimli çocuk kitaplarında çocuğunuzun resimlere bir süre bakmasına müsade edin. Öncelikle resimlerden bir hikaye çıkarmasını isteyin.

5- Kitabın her bölümünden sonra, devam etmeden önce hikayeyi kendince devam ettirmesini isteyin ve kendi hikayesi ile kitabı karşılaştırın.

6- Yanlış okuduğu kelimelerle ilgili asla olumsuz yönde eleştirilerde bulunmayın. Mümkün olduğunca hevesini kırmamaya çalışın.

7- Aç, yorgun ya da üzgün olduğu vakitlerde okumaya zorlamayın. Okuma saatlerini kendisinin belirlemesine izin verin.

8- Okunuşu birbirine yakın kelimeleri mutlaka sesli tekrar ettirin ve aradaki farkı kendinin fark etmesini sağlayın.

9- İlk başlarda eğlenceli ve hoşuna gidebilecek kitapları seçin. Kitap okumayı eğlenceli bir zaman haline getirin.

10- Okumayı öğrendikten ve düzenli kitap okumaya başladıktan sonra da beraber kitap okumaya özen gösterin. Siz kitap okumayı bırakırsanız, çocuğunuz da çabuk sıkılabilir.

11- Kitap okuduğunuz yer de çok önemlidir. Çocuğunuzun dikkatinin dağılmayacağı sessiz ortamlarda kitap okuyun.