Sebze Yedirmenin 6 Yolu

Çocukların mineral ve vitamin ihtiyaçlarını doğal yollarla karşılayabilmesi için sebze yemek şarttır. Fakat çoğuz Pozitif Anne ile çocukları arasında sebzeli yemekler problemler oluşturabilmektedir. Birçok anne çocuklarına sebzeli yemek yedirmenin çeşitli yollarını arar. Unutulmamalıdır ki; sebzeleri püre veya başka bir halde yedirmek, içerdikleri mineral ve diğer değerlerin kaybolmasına sebep olabilir. Sebzeli yemeklerden tam fayda sağlanmak isteniyorsa, mutlaka bütün halinde yenmesi gerekmektedir.

Peki çocuklarınıza nasıl sebzeli yemekleri sevdirip, yedirebilirsiniz? Sizin için birkaç tavsiye hazırladık;

1- Çeşitli lezzetli soslarla, brokoli gibi sebzeleri, bu soslara batırarak daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Çocuklar sebzeleri zorunluluktan değil, tadı için yemeye başlayabilirler.

2- Sebzeli yemekleri, çocuğunuzun en sevdiği yemeklerin yanında sunabilirsiniz.

3- Çocuklar sizi taklit eder. Haftada iki veya üç gün sebze yemeği yenilen evde, çocuğunuzun da sebze yemeğini sevmesi kaçınılmaz olacaktır.

4- Özellikle sebzeli yemek pişirirken, çocuğunuzun da yardım etmesine izin verebilirsiniz. Kendi el emeğiyle yaptığı bir yemeği sevmemesi çok zor olacaktır.

5- Mutlaka sofrada ana yemek olarak olmasa da bir sebze yemeği olsun ve çocuğunuza ufak lokmalar halinde de olsa mutlaka bu yemekleri tattırın.

6- Sebzeli yemek sunumlarınızı çekici kılabilirsiniz. Çocuklarınızın önce gözünü doyurmaya çalışın.