Çocuklara Yemek Yedirmenin 10 Yolu

Gelişim çağındaki çocuklar için, düzenli beslenme alışkanlığı sağlıklı bir gelişim süreci için en önemli etkendir. Çocuğun günlük ihtiyacı olan protein, yağ, enerji, su ve tuzu gün içinde öğünler halinde alması gereklidir. Fakat Pozitif Anneler için bazı zamanlar çocuklara yemek yedirmek, ev alanını bir savaş ortamına çeviriyor olabilir. İştahı kapalı çocuklar için yemek yemek bir işkence haline dönüşüyor olabilir. Çocuğunuzun herhangi bir sağlık bir probleminden dolayı iştahsız olmadığından eminseniz, çocuklara yemek yedirmek aslında göründüğü kadar zor değil.

Peki iştahsız çocuklara yemek yedirmenin yöntemleri nelerdir? Sizin için birkaç tavsiye hazırladık;

1- Unutulmamalıdır ki; çocuklar ailelerini taklit edeceğinden, önce siz düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı içinde olmalısınız.

2- Buzdolabınızda, tüketilmesini sağlıklı bulmadığınız ve tüketimi halinde uzun süre tokluk hissi sağlayabilecek besinleri tutmayın.

3- Ara öğünlerde, çocuğunuzun çok fazla meyve suyu gibi yoğun sıvı içerikli içeceklerden tüketmemesini sağlayın.

4- Çocuğa yemek konusunda asla aşırı ısrarcı olmayın. Zorla yemek yedirmeye çalışmak, her zaman çocukta daha fazla inat duygusu oluşturacaktır.

5- Oyun ve yemek zamanlarını birbirlerinden ayırın ve bunun planlamasını erken yapın.

6- Çocuğunuz aç olduğunu dile getirdiği vakitler, bu zamanı asla geçiştirmeyin. Özellikle aç olduğunu söylediği zamanlarda ona en çok sevdiği yemekleri hazırlayın.

7- Önüne koyduğunuz yemeği yemeyi reddediyorsa tartışmayın ve yememesine izin verin. Acıktığı vakit aynı yemeği tekrar sunun.

8- Porsiyonların büyüklüğünü kendisinin ayarlamasına izin verin. ”Biraz daha ye, sonra erkenden yine acıkıcaksın” tarzında baskılardan kaçının.

9- Damak tadını belirleyebilmesi için, bir gün içinde farklı farklı yemekler yapın ve ona seçim şansı sunun.

10- Asla onu başka çocukların yemek yeme alışkanlıklarıyla kıyaslamayın.