Çocuklarda Demir İhtiyacı

Demir, kandan hücrelere oksijen taşınması, depolanması ve hücre çoğalmasında olmazsa olmaz bir elementtir. Demir eksikliği anemisi denilen hastalığın tanımı; demirin yiyeceklerle tüketiminin ya da bağırsaklardan emiliminin az olması sonucu, kandaki hemoglobinin yapısına katılamaması ve vücutta ”kansızlık” denilen rahatsızlığa sebep olmasıdır. Ülkemizde en sık görülen kansızlık tipidir. Araştırmalar sonucunda; 0-6 yaş grubu çocukların yaklaşık olarak yarısı ve okul çağı çocuklarda ise %30’un üstünde demir eksikliğinden kaynaklı anemi görülmüştür. Yenidoğan bebeklerde büyüme çok hızlı gerçekleştiği için, demir gereksiminin en fazla lazım olduğu dönemdir. Demir eksikliği olan bebeklerde ise belli bazı rahatsızlıklar meydana gelir.

Peki çocuklarda demir eksikliğinin belirtileri nelerdir? Sizin için sıraladık;

Soluk renkte cilt,

Halsizlik, yorgunluk hali,

İştahsızlık,

Büyüme ve gelişmede yavaşlık,

Davranış bozuklukları,

Çabuk kırılan tırnak yapısı.

Çocuklarda bu eksikliği önlemenin yolları çok da zor değildir. İşte size birkaç küçük tavsiye;

1- Hamilelik sırasında demir içeriği zengin besinlerle beslenin.

2- Çocuklarınızı demir açısından zengin besinlerle besleyin. Menülerinizde kırmızı et, balık, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler eksik olmasın.

3- C vitamininin önemini gözardı etmeyin ve taze sıkılmış meyve sularını kahvaltılarınızdan eksik etmeyin.

4- Bebeklerinizi inek sütüyle 1 yaşından önce tanıştırmayın.

5- 6-12-18 aylık dönemlerde rutin kan testi değerlerini ölçtürtmeyi unutmayın.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.