Çocuklarda Dişçi Fobisini Yenmenin 8 Yolu

Çocuklarınızı düzenli olarak dişçiye götürmek, onların ağız ve diş sağlığı için son derece önem teşkil etmektedir. Fakat bazı çocuklar için dişçi tecrübesi tam bir kabustur. Keskin kokulu bir odada, daha önce hiç görmediği ve gürültülü sivri aletlerin çocuklarda yarattığı baskı göz ardı edilmemelidir.

İşte bu baskıyı rahatlatmak için size sekiz ipucumuz var;

1- Çocuklarınızı diş hekimleriyle ne kadar erken tanıştırırsanız, alışma sürecini o kadar erkene taşımış olursunuz.

2- Diş hekimine gitmeden önce onlara çok detay vermeyin. Çok detay, çok soru yaratır.

3- Yara, acı, ağrı gibi kelimeler kullanmayın.

4- İlk dişçi tecrübesinden önce, onunla siz dişçiymişsiniz gibi oyunlar oynayın. Bu oyunlar daha çok diş fırçalamak üzerine olsun.

5- Eğer siz bir diş hekimine gidiyorsanız, çocuğunuzu yanınızda götürmeyin.

6- Çocuğunuz dişçide ağlar ya da asabileşmeye başlarsa ona asla kızmayın. Tavrınız hep sakinleştirmek üzerine olsun.

7- Dişçide uslu olması halinde ona şeker ya da çikolata alacağınıza dair sözler vermek en büyük hatalardan biridir. O şeker ve çikolataların, kısa süre sonra tekrar dişçiye gitmesini gerektirebileceğini unutmayın.

8- Çocuğunuza diş hekimene gitmenin bir seçim değil, gereklilik olduğunu öğretin.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.