Çocuklarda Diyabet

Diyabet, pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi veya ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması sonucu, kan şekerinin yükselmesiyle kendini gösteren ve ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görülebilir. Diyabet çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalığıdır. Bebeklikten oyun çocuğuna ve ergenlik çağına kadar her yaştaki çocukta görülebilir. Çoğunlukla tanı daha geç yaşlarda konmaktadır ve ancak hayatı tehdit edici oranda şeker yüksekliği meydana gelirse anlaşılmaktadır. O yüzden erken tanı çok önemlidir.

Diyabetin belirtileri nelerdir?

– Sık idrara çıkma

– Aşırı susama

– Terleme

– Sık acıkma

– Kilo kaybı

– Halsizlik

– Konsantrasyon bozukluğu

– Bulanık görme

– Karın ağrısı ve kusma

Eğer çocuğunuzda diyabet varsa, onun diyabetli yaşama hazırlanması için destek çıkmalısınız. Çocuğunuzdan önce diyabeti siz tanıyıp, öğrenmelisiniz.

Unutulmamalıdır ki; çocuğunuza sıkça diyabetli olduğunu hissettirirseniz, bu onun hastalığından nefret etmesine neden olabilir. Çocuklar hastalığı bir ceza olarak algılıyabilirler. Çocuklara diyabetin gerektirdiği yasakları ve kuralları koyarken çok dikkatli bir dil kullanmalı ve ona göre davranmalısınız. Gerekirse bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.