Çocuklarda En Sık Rastlanan Kış Hastalıkları

Kış mevsimi demek, Pozitif Anneler için kış hastalıkları mevsimi de demek. Çocuklar kış aylarında soğuk havalardan dolayı hastalıklara neden olan virüs ve bakterilere daha kolay yakalanabilir. Okuldan eve ya da evden okula giderken maruz kalınan ani ısı değişiklikleri, bu hastalıkları tetikleyen en büyük etkenlerden biridir.

Peki çocuklar için kış hastalıkları nelerdir? Sizin için açıkladık;

1- Soğuk algınlığı ve nezle; Hastalanan çocuklarda genellikle, öksürük, burun akıntısı, boğazda kaşıntı, ateş gibi belirtiler görülür. Virüs yollu bir hastalık olduğundan, antibiyotikle tedavi edilmez. Çocuğun dinlenmesi ve bol sıvı alması en etkili tedavi yöntemlerindendir.

2- Grip; Virüs sebepli bir hastalıktır. Baş ve kas ağrıları, yüksek ateş, öksürük, burun tıkanıklığı gibi belirtileri vardır. Dinlenme ve C vitamini alımı en etkili tedavileridir.

3- Zatürre; Akciğerde bulunan hava keseciklerinin iltihabından kaynaklanır. Yüksek ateş, boğaz ve ciğer ağrıları belirtileridir. Mutlaka doktora başvurularak tedavi edilmesi gerekmektedir.

4- Bronşit; Akciğerde büyük hava yollarının iltihabıdır. Yine bu hastalığın belirtileri de ateş, öksürük ve ağrılardır. Doktor kontrolünde istirahat, sigara dumanından uzak durma ve bol sıvı alımı en etkili tedavilerindendir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.