Çocuklarda Erken Ergenlik Sorunları

8 – 9 yaş dolaylarında henüz bilişsel becerileri tam gelişmeden ergenliğe giren çocuklar farklılıkları nedeniyle sosyal olarak uzaklaşabiliyor ya da öfkesini kontrol etmekte zorlanabiliyor. Erken ergenlik psikolojik açıdan en çok da kız çocuklarını etkilemektedir. Psikolojik olarak henüz hazır değilken bedeninde ortaya çıkan ergenlik belirtileri hem çocuğu hem de ailesini zorlayabiliyor.

Erken ergenliğin ortaya çıkarabileceği sorunlar nelerdir?

1- Ergenlik sona erdiğinde, boy uzaması duruyor, iskeletleri olgun bir insanın iskeleti gibi görünüyor ve kemik büyümesi normalden daha erken yaşta bitiyor. Bu nedenle erken ergenlik yaşayan çocuklar genellikle gerçek ergenlikle elde edeceği yetişkinlik boyuna ulaşamayabilmektedirler.

2- Yaşıtları ile karşılaştırıldığında, erken büyüme atağı başlangıçta yaşıtlarından daha uzun olmasını sağlasa da bir süre sonra büyüme duracağından boyu yaşıtlarından kısa kalabilmektedirler.

3- Erken ergenlik yaşamak çocuklar için sosyal ve duygusal olarak zor olabiliyor. Erken ergenlik yaşayan kız çocuklarının, yaşıtlarından önce regl olması ya da göğüslerinin çıkması kafasının karışmasına, vücudundaki fiziksel değişimler nedeniyle utanmasına yol açabilmektedirler.

4- Erkekler daha agresif olabiliyor ve aynı zamanda yaşlarına uygun olmayan bir cinsel dürtü geliştirebilmektedirler.