Çocuklarda Fosfor İhtiyacı

Fosfor; vücutta kemik ve diş yapısının temelini oluşturur. Aynı zamanda kalp ritmi düzeni, böbrek fonsiyonları, kaslar ve özellikle sinir sistemiyle, beyin için son derece önemlidir. Yeni doğan bebeklerin kemikleri henüz kıkırdak halinde ve hassas durumda olur. Kemiklerde depo edilen kalsiyum ve fosforla beraber sertlik kazanır ve olması gerektiği kıvama gelir.

Peki çocuklarda fosfor eksikliğinin belirtileri nelerdir? Sizin için sıraladık;

Kas ve kemiklerde ağrı. Kırılgan diş ve kemik yapısı,

Kaygı, bunaltı, sıkılma gibi rahatsızlıklar,

Düzensiz nefes alma,

Sinirlilik ve stres,

İştahsızlık.

Zengin besinler nelerdir?

Kırmızı et,

Balık,

Yumurta,

Süt ve süt ürünleri,

Maden suları,

Mısır.

Unutulmamalıdır ki; en az fosforun eksikliği kadar fosforun fazlalığı da vücuda zarar verir. Kalsiyum dengesini bozarak, kalsiyum yetersizliği sorunlarına neden olabilir. Aynı zamanda tansiyon için de son derece zararlıdır. Bu sebeplerden; 1 yaşına kadar olan bebeklerde günlük 250mg, 10 yaşına kadar ise ortalama 800mg fosfor yeterli olacaktır. Ergenlik döneminde ise ihtiyaç artar ve 1200mg’a kadar alınabilir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.