Çocuklarda Görme Problemlerinin 9 Belirtisi

Görme duyusu, çocuğun dünyaya gelmesinden 3 ya da 4 ay sonra gelişmeye başlar. Görüş becerisinin gelişmeye başladığının ilk göstergesi, bebeğin çevresindeki insanlar ve eşyaları gözleriyle takip etmeye başlamasıdır. Zaman içinde çocuklarda göz refleksi iyice gelişerek, yaklaşık 7-10 yaş aralığında tamamlanmaktadır. Bu süreç içinde çocukların görme duyusunda aksaklıklar oluşabilir. Okul öncesi dönemde çocukların %5’i görüş bozukluğu yaşayabilirken, okul döneminde bu oran %25’lere kadar çıkabilmektedir.

Peki çocuklarda görme bozukluğu olduğu nasıl anlaşılır? Sizin için paylaştık;

Çocuk, gözlerini sık sık kısıyorsa,

Uykusu olmasa bile gözlerini ovuşturuyorsa,

Bir şeye bakarken daha iyi görmek için kafasının pozisyonunu değiştiriyorsa,

Işığa karşı duyarlılığı varsa,

Gözlerde çapak oluşumu fazlaysa,

Gözlerinde yanma oluyorsa,

Okul tahtasını bulanık görüyorsa,

Gözlerinde kızarıklık oluyorsa,

Gözlerinde zaman zaman uyumsuzluk oluyorsa,

Görüş problemleri olabilir.

Görüş problemlerini engellemek ve erken farkına varmak için; doğumdan hemen sonra bebekler göz kontrolünden geçirilmelidir. 1 yaşında, 3 yaşında ve okul öncesi 6 yaşında rutin göz muayenesinin, mutlaka bir göz doktoru tarafından yapılması gerekir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.