Çocuklarda Hafızayı Güçlendirici 8 Besin

Doğada her gıdanın insan vücudunun farklı bir yerine yararı vardır. Gelişim çağındaki çocuklar içinse hafızayı güçlendirici besinleri bol bol tüketmek, sağlıklı bir beyin gelişimi son derece önemlidir.

Peki çocuklar için hafızayı güçlendiren temel besinler nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- Balık: İnsan vüücudu kendi başına Omega-3 üretemez. Bu sebepten dışardan alınması şarttır. Balık ise Omega-3’ün temel besin kaynağıdır. Bilişsel fonksiyonlar üzerinde sonsuz yararları vardır. Haftada en az 2 kere balığı sofralarınızdan eksik etmeyin.

2- Yeşil yapraklı sebzeler: Özellikle brokoli, ıspanak gibi sebzeler, beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasına büyük katkı sağlarlar. Hafıza ve konsantrasyon gibi fonksiyonların gelişimine yardımcılardır. Çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren sebze yemeyi alışkanlık haline getirtin.

3- Çilek, böğürtlen gibi meyveler, hücre hasarına sebep olan durumlara karşı beyni koruyucu niteliktedirler.

4- Bitter çikolata: Yüksek kakao içeren siyah çikolata vücutta endorfin salımını sağlar. Endorfin oranı arttıkça, konsantrasyon ve hafıza güçlenir.

5- Süt ve süt ürünleri: Sütün vücuda birçok yararından en önemlilerinden biri de hafızayı güçlendirmesidir. 2 yaşından sonra çocuklarınıza günde en az iki bardak süt içirin.

6- Kuruyemişler: Özellikle kabak çekirdeği ve antep fıstığı gibi yemişlerin içerdikleri mineraller, kavrama yeteneğini geliştirir.

7- Yumurta: A, B, B12 ve D vitamini bakımından zengin olan yumurta, beynin hafızayla ilgili bölümünün gelişiminde katkısı vardır.

8- Tam tahıllı ürünler: Esmer pirinç, tam buğday ekmeği gibi besinler, belleği korumaya yardımcıdır.