Çocuklarda İnternet Bağımlılığı

İnternetin temel ortaya çıkış amacı, iletişimi arttırmak ve bilgi paylaşımını kolaylaştırmaktır. Ancak hızlı yaygınlaşması, aşırı kullanıma ve yeni bir bağımlılık türü olarak nitelenebilecek internet bağımlılığı hastalığına yol açmaya başlamıştır.

Aşırı internet kullanımının, okul çağındaki çocukların özellikle eğitim ve sosyal hayatında birçok gerilemeye sebep olabilir. Tüm vaktini bilgisayar önünde geçirme bireyde asosyalliğe, arkadaşlarıyla sanal ortamda görüşmeyi tercih etmeye, dışarı çıkmamaya, yemeğini odasında bilgisayar karşısında yemeye, ailesiyle paylaşım içinde olmamaya, okula gitmek istememeye ve doğal olarak akademik başarısızlığa yol açmaktadır.

İnternet bağımlılığı olan çocuklarda yalnızlık hissi ve içe dönüklük görülebilir. Kimlik oluşumunu olumsuz etkilemesinin yanı sıra psikolojik bozukluğa da yol açabilmektedir. İnternet bağımlısı ergenlerde, saldırganlık ve isyankarlık artar. İnternet başında geçirilen zaman arttıkça uyku düzeni bozulur ve uyku sorunları ortaya çıkar.

İnternet bağımlılığının çağımızda yol açabildiği hastalıklar nelerdir? Sizin için araştırdık;

Birey Ego sörfü: Düzenli aralıklarla internette kendi ismini aratan ve hakkında internette ne gibi bilgilere ulaşıldığını kontrol etme rahatsızlığına yakalanabilir.

Blog İfşacılığı: Bilinmemesi ve yayılmaması herkes açısından faydalı olan bilgileri online yayınlama merakı görülebilir.

Youtube Narsizmi: Kendisini tanıtmak için sürekli kendi videolarını internet sitelerinde yayınlama, yayınlatma hastalık halini alabilir.

Siberhondrik: En ufak bir hastalık belirtisinde doktora gitmek yerine, internetten tedavi yöntemleri aratarak kendi sağlığına zarar verebilir.

Fotoğraf Hastalığı: İnternette saatlerce başkalarının fotoğraf albümlerine bakma da rahatsızlık boyutlarına gelebilir.

Wikipedializm: Günün önemli bir kısmını, internet ansiklopedisi Vikipedi’ye katkıda bulunmak, yazılar yazmak ve metinlerde düzeltme yapmaya harcamak da ruh sağlığı açısından olumsuz noktalara gelebilir.

Cheesepodding: Bu ifade, zamanının büyük kısmını internetten şarkı dinlemekle geçirenler için kullanılmaktadır.

Her yaştan çocuk için de internet günlük hayatın vazgeçilmez bir gereği olmaya devam ediyor. Peki çocuğunuz için güvenli bir internet ortamını nasıl oluşturabilirsiniz?

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.