Çocuklarda Karanlık Korkusu

Korku, daha bebeklik döneminde var olan ve gelişen bir duygudur. Ani bir gürültü, şekil ve resimlere karşı oluşan korkular, çocuklar büyüdükçe daha kapsamlı ve somut şeylere karşı oluşmaya başlar. Karanlık ya da gece de bunlardan en sık rastlanılandır.

Gece korkusunun temelinde etrafı görememe ve hayal gücü vardır. Televizyonda görülen yaratıklar, etrafta görülen, duyulan olaylar, çocukların bilinçaltında karanlık korkusunu tetikleyebilir. Yani bu korkunun oluşmasının ve artmasının başlıca sebebi, bilinçaltıdır.

Psikologlara göre çocukluk çağında yenilemeyen ve kontrol altına alınamayan korkular, ilerki yaşlarda fobiye ve ciddi psikolojik rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Peki çocuklarınıza, karanlık korkusunu yenebilmesi için nasıl yardımcı olabilirsiniz?

1- Korkusunun üzerine giderse onu yenebileceği düşüncesiyle, onu zorla karanlık bir ortamda yalnız bırakmaya çalışmak yapılan en büyük hatalardandır. Böyle bir yöntem yerine, korkularını size anlatması için olanak sağlayın. Önce karanlık bir ortamda beraber uyuyun. Sonraki aşamada odasında bir gece lambası eşliğinde tek başına uyuyabilmesine olanak verin.

2- Çocuğunuzu anladığınızı ona hissettirin. Korkularını hafife almayın ve onu yargılamayın. Karanlığın korkulabilen bir şey olabileceğini ama bu duygusunun üstesinden gelebilirse, hayatın onun için daha güzel olacağını tartışın.

3- Çocuğunuzun size güven duyabilmesi için önce sizin ona güvendiğinizi hissetmesi gerekmektedir. Güven ve sevgi duygusuyla beraber de korkuların aşılması daha kolay olacaktır.

4- Kendinizin de onun yaşlarında karanlıktan korktuğunu fakat bu yaşınıza kadar karanlıktan size bir zarar gelmediğini söyleyin.

5- Televizyonda, bilgisayarda ya da gazete ve dergilerde okuduğu, gördüğü şeyler sizin kontrolünüzde olsun.