Çocuklarda Kepçe Kulak Problemi

Her 20 kişiden birinde görülebilen ve çocukların özellikle gençlik çağlarında alay konusu olmasına sebep olabilen ve buna bağlı olarak depresyon gibi bazı durumlara yakalanmalarına sebep olabilen kepçe kulak, erken teşhis ile tedavi edilebilmektedir.

Anne babalar çocuklarının gelecekte ‘kepçe kulak’ olmalarını istemiyorsa, bu sorunu fark ettiklerinde bebeklerinin doğumundan itibaren ilk 3 ay içinde bir uzmana başvurması gerekiyor. Kepçe kulak sorunu toplumda pek bilinmese de, yeni doğan bebeklerde birtakım özel bandaj ve sargılama yöntemiyle ameliyata gerek kalmadan düzelebilmektedir.

Kepçe kulak, toplumda yaklaşık %5 görülme sıklığıyla en sık görülen kulak kepçesinin kafaya olan uzaklığının artmasıyla ortaya çıkan doğumsal kulak şekil bozukluğudur.

Genellikle her iki kulakta görülmekle birlikte nadiren tek taraflı olabilen kepçe kulak, sağlık açısından herhangi bir problem yaratmamakla birlikte psikolojik problemlere zemin hazırlayabiliyor. Bu durum, gelişme çağında olan çocukların psikolojik gelişimini olumsuz etkileyebiliyor ve bu nedenle kulak sorununun sadece basit bir estetik problem olarak değerlendirilmemesi gerekiyor.

Yenidoğan bir bebekteki kulak sorunu, kulak kıkırdağı anneden geçen östrojen hormonu sayesinde aşırı yumuşak olmasından dolayı ilk 3 ayda yapılan bandaj ve sargılama yöntemleri ile düzelebiliyor. Bu nedenle ailelerin bu konuda bilinçli olması ve erken fark etmesi çok önemlidir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.