Çocuklarda Konuşma Becerisi

Çocuklarda dil gelişimi, hamilelik dönemi sırasında sırasında başlar. Anne karnında yeterli olgunluğa erişen bebekler, dış çevreden belirli yükseklikteki sesleri duymaya başlar. Bu durum konuşma becerisinin ilk adımı olarak kabul edilebilir. Doğum sonrasında ise çocukların dil gelişimi hayat boyu sürer.

Çocuğunuzun konuşma yeteneğini ortaya çıkartacak 6 farklı yolu siz değerli Pozitif Anneler ile paylaştık;

1- Onlarla sık sık konuşun. Günlük yaşantınız ya da yaptıklarınızı anlatın. Burda esas olan onun konuşmayı bir iletişim aracı olarak görmesidir.

2- Çocuğunuzun ve kendi ruh haliniz hakkında konuşun. “Bugün çok mutluyum” ya da “ Mutsuz görünüyorsun.” gibi. Bu onun empati becerisini geliştirecektir.

3- Ninni söyleyin ya da parmak oyunları oynayın. Onun da size eşlik etmesini isteyin.

4- Beraber kukla oynayın ve konuşturun. Özellikle parmak kuklası ya da tahta kuklaları kullanın. Çoraplarınız bile olabilir.

5- Seviyesine uygun resimli hikaye kitapları okuyun. Kitap bulamazsanız doğaçlama masallar uydurun. Göreceksiniz ki hoşuna gidecek ve sizi dikkatle dinleyecektir.

6- Seçim yapabileceği konularda ona seçim hakkı tanıyın. Bu onun kendini bir birey olarak hissetmesini sağlar.

Unutulmamalıdır ki; çocuklar aile bireylerini taklit ederek büyür. Dil gelişimi sürecinde de, çocuğunuzun Türkçeyi düzgün konuşabilmesi için, onların yanında konuştuklarınıza ve kullandığınız dile dikkat edin.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.